Energia z odpadów doskonale koresponduje z polityką klimatyczno-energetyczną i może przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamknięty.

Reklama

dr hab. inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego

W procesie transformacji energetycznej oraz wdrażania aktów wykonawczych wynikających z Zielonego Ładu bardzo istotną rolę będzie odgrywało wykorzystanie paliw alternatywnych. W tym stale niedocenianego biogazu i biometanu. Po pierwsze dzięki biometanowi mamy szansę w najbliższej perspektywie zazielenić sieci gazowe, zastępując chociaż częściowo, gaz ziemny. W odróżnieniu od wodoru, jesteśmy gotowi technologicznie na to rozwiązanie już na obecnym etapie – bez konieczności modyfikacji istniejących instalacji.

Energia z odpadów

Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, opartych na pochodzących z 2016 r. wyliczeniach zespołu Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w Polsce można produkować do 8 mld m3 biometanu rocznie. Co stanowi prawie 50% zapotrzebowania naszego kraju na gaz ziemny. Biometan może być także doskonałym substytutem dla benzyny i oleju napędowego w transporcie kołowym. Za inwestycjami w biogazownie i biometanownie przemawiają także wysoka stabilność i sterowalność procesu wytwarzania energii. Jak również transportu i magazynowania paliwa.

Energia pochodząca z odpadów doskonale koresponduje z polityką klimatyczno-energetyczną i może przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamknięty

Inwestycje te są również bardzo istotne w transformacji naszej gospodarki w kierunku obiegu zamkniętego. Pozostałości z uprawy roślin, odpady z produkcji zwierzęcej, przeterminowana żywność, frakcja organiczna odpadów komunalnych oraz osady ściekowe to cenny i dostępny substrat do wytwarzania biogazu. Energia pochodząca z odpadów doskonale koresponduje z polityką klimatyczno-energetyczną. I może przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto może być doskonałym rozwiązaniem problemów w zakresie gospodarki odpadami w naszym kraju.

Za rozwojem tego sektora przemawiają również korzyści ekonomiczne i gospodarcze, takie jak ograniczenia kosztów zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów, które z roku na rok rosną, a także tworzenie nowych miejsc pracy na różnych etapach produkcji: od zbierania surowców po utrzymanie i obsługę instalacji. Ponadto, produkcja biogazu może stymulować rozwój lokalnej gospodarki poprzez zakup surowców od dostawców z regionu i sprzedaż energii elektrycznej czy ciepła do miejscowych odbiorców. Polski sektor biogazowy ma ogromny potencjał, którego nie możemy zlekceważyć!

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz za darmo nasz raport Biogaz i biometan 2024:

Raport Biogaz i biometan w Polsce 2024

Pobierz za darmo i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres email:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE