Dekarbonizacja stanowi obecnie ważny element strategii firm, które wciąż chcą dostarczać swoje produkty i usługi. O ważnej roli biometanu w tym procesie mówi Sylwia Koch-Kopyszko, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Green Gas for Climate.
W dobie walki Europy o niezależność energetyczną Polska również zmienia swoje cele w Polityce Energetycznej na kolejne lata. Dekarbonizacja jest nie tylko hasłem, ale ważnym elementem strategii firm, które chcą pozostać na rynku międzynarodowym jako dostawcy swoich usług czy też swoich produktów.
Jednym z wymogów jest obniżenie śladu węglowego, a przez wykorzystanie energii odnawialnej, czy też zeroemisyjnego gazu jakim jest biometan, można zdecydowanie przyspieszyć ten proces. Firmy w obecnej niepewnej sytuacji niewiadomych cen energii, czy też gazu, coraz częściej sięgają po źródła odnawialne na autokonsumpcję. Małe biogazownie do 0.5 MW rozwijają się w Polsce dynamicznie, co dowodzi, że zarówno ułatwione przepisy, cena referencyjna, dotacje czy też przychylność banków pomogły w ich dynamicznej budowie.
6. Kongres Biometanu – zarejestruj się
Biogaz i biometan – nowa ustawa
Na kolejne przepisy dotyczące większych biogazowni czy biometanowni – rynek czeka od wielu lat. Obawy społeczne, niejasności w przepisach odpadowych, trudności w uzyskaniu statusu nawozu dla pofermentu, czy też domknięcie finansowania inwestycji stanowią bariery, które pokazują, że takich instalacji powstaje naprawdę bardzo mało, przy potencjale ok. 100 mln ton bioodpadów produkowanych rocznie w Polsce.
Nowa ustawa o biogazie i biometanie proponuje przepisy, które na pewno pomogą w rozwoju biogazowni i biometanowni. Są jednak bariery techniczne, które ciężko po prostu rozwiązać regulacjami. Przeciążony i niedofinansowany system dystrybucji energii w Polsce pokazuje lawinę odmów przyłączeniowych i mam wątpliwości czy bez jej modernizacji biogazownie będą przyłączane inaczej niż dotąd – czyli z trudem. System gazowy również nie jest z gumy, zatem wymogi techniczne i chłonność sieci będą miały istotny wpływ na rozwój biometanowni. Oczywiście bioLNG może być pewnym rozwiązaniem tej sytuacji.
Raport Biogaz i biometan w Polsce – już wkrótce
Rozwój sektora biogazu i biometanu
Bez edukacji społeczeństwa wiele projektów nie powstanie i tutaj nie pomogą regulacje, ale kampania na rzecz rozwoju recyklingu odpadów poprzez produkcję biogazu oraz nawozów organicznych.
Mam nadzieję, że rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce będzie także coraz mocniej uwzględniał instalacje biogazu i biometanu, co pozwoli nie tylko na ograniczenie emisji odpadów, ale także na powstanie 8 miliardów m3biogazu, który wyprodukowany przez polskie firmy będzie ograniczał import paliw kopalnych z zagranicy. To marnowany do dziś potencjał: podatkowy, miejsc pracy, rozwoju gospodarczego tej gałęzi gospodarki, a także poszukiwanie alternatyw niskiego kosztu nawożenia pól poprawiającego konkurencyjność polskiej wsi, branży spożywczej czy transportowej.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
tekst: Sylwia Koch-Kopyszko, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Green Gas for Climate
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE