Biometan w transporcie to przyszłość? Wielu potencjalnych producentów biometanu w Polsce nadal nie może wybudować biometanowni. Dlaczego? Powody są różne: niepewność w zakresie niezbędnych decyzji administracyjnych oraz warunków przyłączenia, brak systemu wsparcia dla produkcji biometanu oraz obawa co do jego późniejszej sprzedaży.
BIOGAZ W POLSCE – POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT!
Biometan w transporcie
Biometan na cele transportowe może rozruszać ten sektor w Polsce już dziś, między innymi dzięki współpracy z takimi firmami jak Refuels.
Firmami, które oferują długoterminowe umowy na zakup biometanu po cenie znacznie przewyższającej koszty produkcji i tym samym czyniąc ją niezależną od systemu wsparcia.
Dekarbonizacja transportu za pomocą biometanu
W pakiecie „Fit for 55” Komisja Europejska zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 55% do 2030 roku i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transport odpowiada za 25% emisji gazów cieplarnianych w Europie, więc ograniczenie emisji z tego sektora jest szczególnym wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku samochodów ciężarowych.
Pojazdy wodorowe i elektryczne stanowią dużą obietnicę na przyszłość, ale dziś to ciężarówki zasilane biometanem są jedynym możliwym rozwiązaniem, które można zastosować na skalę masową.
Obecnie tylko 10% paliw transportowych pochodzi ze źródeł odnawialnych. Biometan jest w stanie znacznie zwiększyć ten odsetek. Biometan z odpadów może być mieszany do 100% i skutecznie redukować emisje gazów cieplarnianych w transporcie o co najmniej 90%, a w niektórych przypadkach przekraczać nawet 100% oszczędności (w sytuacji, gdzie obornik oraz gnojowica są materiałem wsadowym).
Jak wyjść z impasu inwestycyjnego w zakresie biometanu?
Potencjał biometanu na rynku transportowym od lat tkwi w inwestycyjnym impasie. Brakuje dedykowanych stacji bioCNG, a te nie powstaną, jeśli po drogach nie będą jeździć ciężarówki na bioCNG.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!