Osady ściekowe i popioły z biomasy mogą się przydać? Naukowcy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, opatentowali alternatywę! Alternatywę dla powszechnie stosowanych metod stabilizacji i higienizacji komunalnych osadów ściekowych. W celu ich doglebowego zastosowania, używając jako stabilizatora popiołu lotnego z biomasy.

Reklama

Osady ściekowe są odpadem, który powstaje w procesie oczyszczania ścieków. Odpad ten charakteryzuje się wysoką zawartością materii organicznej. To czyni go potencjalnym surowcem do wykorzystywania jako nawóz organiczny lub środek poprawiający własności gleb. Gleby w Polsce są silnie zakwaszone i jednocześnie ubogie w materię organiczną. Nawozy sztuczne są natomiast bardzo kosztowne z uwagi na wysokie ceny surowców, które często sprowadza się z terenów Azji.

Nawozy powstałe z surowców odpadowych, w momencie spełnienia stosownych wymogów prawnych, mogą zatem stać się alternatywą dla drogich nawozów sztucznych. I jednocześnie wpisują się w trendy gospodarki obiegu zamkniętego.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Osady ściekowe jako odpady bogate w materię organiczną, co do zasady nie mogą być składowane. Można je natomiast utylizować termicznie w zakładach termicznego przekształcania odpadów, gdzie jednak bezpowrotnie utracone zostają wszystkie wartościowe składniki organiczne. Po spaleniu powstaje ponadto popiół, który stanowi kolejny trudny do zagospodarowania odpad, zawierający często wysokie zawartości skumulowanych metali ciężkich. Osady ściekowe mogą być również wykorzystywane jako paliwo alternatywne w procesie produkcji klinkieru cementowego. Przewagą tej metody utylizacji jest fakt, że powstały popiół wbudowuje się w strukturę klinkieru, a obecne w nim metale ciężkie ulegają immobilizacji w środowisku alkalicznym, dlatego nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i dla środowiska.

RAPORT BIOGAZ W POLSCE 2022 – POBIERZ ZA DARMO!

2022 Biogaz w Polsce raport magazynbiomasa

2022 Raport Biogaz w Polsce

Pobierz raport za darmo

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Utylizacja termiczna osadów ściekowych, aby była ekonomicznie opłacalna, wymaga wysuszenia odpadu, który nawet po procesie odwodnienia może zawierać powyżej 80% wody. Sam proces suszenia wymaga zatem kolejnych nakładów finansowych i tu rozwiązaniem mogą być suszarnie solarne, które z kolei są uciążliwe z uwagi na wydzielające się z instalacji (w procesie suszenia) odory.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst i zdjęcie: Beata Klimczak
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE