W inowrocławskich Mątwach ma powstać największa w kraju spalarnia odpadów. Według szacunków zakład będzie przetwarzał 310 tysięcy ton odpadów rocznie. Budowa instalacji ma rozpocząć się w 2024 r., a jej uruchomienie planowane jest na rok 2026.

Reklama

Inowrocław Nowa Energia

O podpisaniu listu intencyjnego w sprawie inwestycji Inowrocław Nowa Energia pod koniec lutego poinformował prezydent miasta Ryszard Brejza. Sygnatariuszami listu są: CIECH S.A., CIECH Soda Polska S.A., EEW Energy from Waste GmbH, EEW Energy from Waste Polska Sp. z o.o., FBSerwis S.A., Budimex S.A. oraz miasto Inowrocław.

Inwestycja będzie realizowana i w całości finansowana przez spółkę powołaną przez EEW Energy from Waste.

Odzysk energii z odpadów

 – Naszą misją jest odzyskiwanie energii z odpadów nienadających się do recyklingu. Dzięki naszym instalacjom wytwarzamy ciepło, parę wodną i energię elektryczną, zastępując odpadami paliwa kopalne takie jak np. węgiel. Projekt Inowrocław Nowa Energia ma na celu zastąpienie węgla odpadami, jako paliwem. Pozwoli to na zaopatrywanie zakładu Ciech Soda Polska w czystą energię w ramach gospodarki obiegu zamkniętego i w ramach dekarbonizacji przemysłu – mówi Bernard M. Kemper, Prezes Zarządu Grupy EEW.

Jak podaje ratusz inwestycja będzie zrealizowana przy użyciu najlepszych technologii ochrony środowiska i zgodnie z obowiązującymi standardami. Instalacja będzie się charakteryzowała wysokim poziomem odzyskiwania energii i niezawodnością. Będzie wyposażona w wielostopniowy system oczyszczania spalin, najnowszej generacji, z katalizatorem SCR.

 „Instalacja będzie stanowić niskoemisyjne źródło energii, bardziej przyjazne środowisku i otoczeniu, niż dotychczasowa elektrociepłownia węglowa” – czytamy w komunikacie prasowym.


Czytaj też: „Zielony” wodór z biometanu. Perspektywiczny sektor OZE


Alternatywa przyjazna środowisku

Inowrocławska spalarnia ma przetwarzać 310 tysięcy ton odpadów rocznie.

Odpady komunalne jako źródło energii są alternatywą przyjazną środowisku i zarazem ekonomiczną, ponieważ składają się w ponad 40% z materiałów biogennych, a więc spalanych neutralnie pod względem emisji dwutlenku węgla. Według informacji podanych na stronie projektu zakład ma przynieść również korzyści w zakresie gospodarki odpadami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami części odpadów, które nie nadają się do recyklingu nie można ich składować. Jak podkreślono w opisie inwestycji, racjonalnym ekonomicznie i bezpiecznym dla środowiska sposobem zagospodarowania tych frakcji odpadów jest ich termiczne przekształcanie w ściśle kontrolowanym procesie.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: inowroclaw-nowa-energia.pl; ki24.info

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE