Systemy energetyczne przedsiębiorstw produkcyjnych w większości przypadków oparte są o wykorzystywanie różnych rodzajów paliw. Paliwa kopalne stają się coraz droższe, a ich wpływ na środowisko stanowi coraz większe obciążenie ekologiczne.
W dobie transformacji energetycznej, ważnym aspektem jest poszukiwanie nowych strumieni paliwa pierwotnego, pozwalających uzyskać tanią energię, której wytwarzanie oddziałuje minimalnie na środowisko naturalne.
Kreowanie samowystarczalności energetycznej to wyzwanie gospodarcze
Wysokosprawne układy kogeneracyjne o małej mocy, działające lokalnie w zakresie przedsiębiorstw i lokalnej gospodarki energetycznej są kluczowym elementem rozproszonej energetyki zawodowej, pozyskującej odnawialne paliwa z najbliższego otoczenia firmy. Spalanie mieszanin paliw biomasowych o różnej kaloryczności w instalacjach przemysłowych małej mocy stanowi wyzwanie dla jednostek wytwórczych, a tym samym dla zakładów przemysłowych. Wytwarzanie energii na własne potrzeby i kreowanie samowystarczalności energetycznej stanowi wyzwanie gospodarcze.
To, że na tym polu można odnieść sukces potwierdza przykład Polmos Żyrardów. Zakład od września 2021 eksploatuje kotłownię biomasową, działającą w połączeniu z procesem technologicznym produkcji alkoholu.
Instalacja na biomasę
Instalacja wykorzystuje biomasę jako paliwo do produkcji pary, która służy do wytwarzania energii elektrycznej na małą skalę i zasila proces rektyfikacji. Całość w połączeniu z wysokosprawną instalacją odzysku ciepła z procesu rektyfikacji i kotłowni, tworzy wysoce efektywny system kogeneracji wymagający o 20 proc. mniej energii w przeliczeniu na paliwo, w porównaniu do obecnego, typowego dla zakładów produkcyjnych systemu energetycznego.
Czytaj też: Destylarnia Belvedere przechodzi na OZE!
Korzyści?
- ograniczenie emisji CO2 zakładu o 80 proc. (w planie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 95%),
- zdecydowane oszczędności przedsiębiorstwa na paliwie (pozyskiwana lokalnie biomasa vs. paliwa kopalne),
- produkcja energii odnawialnej,
- współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami (zakup biomasy).
Technologia w Polmos Żyrardów jest dedykowana przede wszystkim dla niewielkich instalacji, nie przekraczających mocy 250 kWe. Dlatego projekt doskonale wpasowuje się w energetykę lokalną i rozproszoną. Z rozwiązania mogą skorzystać między innymi rolnicy, sadownicy, gorzelnie, firmy szklarniowe.
Instalację Polmos Żyrardów można zwiedzić 18 marca w trakcie konferencji „Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie”. Zwiedzanie biokotłowni będzie połączone ze spotkaniem z ekspertami odpowiedzialnymi za projekt w firmie, którzy odpowiedzą na szczegółowe pytania dotyczące technologii.
Zwiedź z nami biokotłownię Polmos Żyrardów
Zdjęcia: Polmos Żyrardów Sp. z o.o.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE