Europejski Zielony Ład zakłada, że Europa do 2050 roku stanie się kontynentem neutralnym dla klimatu. Realizacja celu wymagana jest w dużej mierze w sektorze energii. Jak wiadomo kraje członkowskie wdrażają zielone rozwiązania w różnym tempie. Jednak historia Litwy jest przykładem udanego rozwoju sektora bioenergii.

Litwa biomasą stoi

Litwa na przestrzeni ostatnich lat stała się przykładem w zakresie rozwoju energii odnawialnej dla wielu krajów. W latach 2000 -2018 zużycie biomasy w sektorze ciepłowniczym wzrosło z 2 do 70 proc. Czy historia Litwy i jej imponujący rozwój w sektorze bioenergii zainspiruje inne kraje do wykorzystania OZE, a tym samym do podniesienia poprzeczki w wyznaczaniu celów dotyczących ograniczenia emisji i ochrony środowiska?

Reklama

Plan na OZE

Kraj, który odnotował imponujący wzrost w obszarze zużycia biomasy w sektorze ciepłowniczym postawił sobie szczególnie ambitne cele. Litewska strategia niezależności energetycznej zakłada się, że do 2030 r. 45 proc. zużywanej energii elektrycznej i aż 90 proc. energii cieplnej zostanie wyprodukowane z odnawialnych źródeł energii. To jednak nie jest ostatnie słowo Litwy, która założyła, że do 2050 r. cała energia elektryczna i ciepło będą produkowane tylko z odnawialnych i czystych źródeł.


Zarejestruj się na Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Litwa i energia z biomasy

W praktyce wygląda to tak, że niemal wszystkie miasta i miasteczka mają obecnie ogrzewanie miejskie na biomasę. Energia z biomasy pokrywa podstawowe zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę, a nierzadko gwarantuje nawet 100 proc. niezbędnego ciepła. Na przykład w Kownie aż 90 proc. energii cieplnej pochodzi właśnie z biomasy, którą wykorzystuje się już od 2012 r.

Korzyści

Korzyści z dynamicznego rozwoju sektora biomasy odczuli też mieszkańcy. Przy opłaceniu rachunków w ich portfelach zostaje teraz więcej pieniędzy. Gdy ciepło, którego źródłem był dotychczas gaz ziemny zastąpiono ciepłem z biomasy, ceny ogrzewania spadły o 50 proc. Energia z biomasy znalazła również swoje miejsce w przemyśle. Tanie i czyste ciepło oraz para z biomasy są wykorzystywane w wielu obszarach gospodarki, takich jak przemysł mleczarski i rybny, papiernictwo i zakłady tytoniowe, a nawet firmy chemiczne.

Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie

Podczas nadchodzącej konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie, oprócz firm reprezentujących polską branżę biomasową, pojawią się także przedstawiciele litewskiego rynku biomasy. Poniżej firmy, które już się zarejestrowały:

Firmy
Axis tech
Baltpool UAB
Biocontrol
Bureau Veritas Polska
E Energija Polska
Elektrotermex
Energika
Energo-Efekt
Eneris Surowce
Fortech
Forum Energii
Kalvis UAB
Kancelaria Doradztwa Rynku Energii Daniel Raczkiewicz
Krahn Chemie Polska
Krajowa Agencja Poszanowania Energii
Lasy Państwowe
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej W Łomży
MJ- Doradztwo Energetyczne- Dr Inż. Jerzy Majcher
Nps New Power Sources
PEC W Suwałkach
PGK Sp. Zo.O. W Radomsku
Pgnig Termika Sa
Polmos
Polmos Żyrardów
Power Electric
Prodigo
Prvni Brnenska Strojirna
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Żyrardów”
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej  Biała Podlaska
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radomsko
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej W Olecku
Schmid Polska
TEC Group
Uab Pusbroliai
Urząd Miejski W Suwałkach
Veolia Energia Polska
Vilniaus kogeneracine jegaine JSC
Zakład Energetyki Cieplnej w Wołominie
Zakład Usług Komunalnych Spółka Gminy w Orzyszu

 

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE