Nie jest łatwo utrzymać się w Polsce z biogazowni. Wysokie koszty budowy instalacji, a później mix wielu problemów natury ekonomicznej i prawnej powoduje, że przyrost nowych biogazowni w Polsce jest dość powolny. Obecnie w Polsce jest zaledwie 120 wytwórców biogazu rolniczego, prowadzących około 150 instalacji. To zdecydowanie mniej od potencjału naszego kraju.

I o ile właściciele biogazowni mają ograniczony wpływ na uregulowania prawne, tak mają znacznie większe możliwości w kształtowaniu wyniku ekonomicznego swojej działalności. Sprawdzonym rozwiązaniem i pewnego rodzaju remedium na coraz wyższe koszty działalności są ulgi podatkowe. Tym bardziej, że ulgą rozlicza się koszty, które i tak biogazownia ponosi. I tak dla przykładu, mechanizm ulgi badawczo-rozwojowej pozwala z każdego miliona złotych kosztów – na nowe urządzenia, technologie oraz płace –zaoszczędzić nawet 380 tys. zł. Dodatkowo wysokość ulgi można zwiększyć poprzez możliwość rozliczenia choćby wydatków na marketing.

Reklama

Efektywniej znaczy oszczędniej. Nawet o 1,5 mln zł

Jak to rozumieć w praktyce? Teoretycznie wyższa efektywność procesu produkcyjnego przekładać się powinna na wyższe podatki. Inwestycja = zwiększona efektywność = wyższe zyski biogazowni = wyższy podatek! Pod pojęciem inwestowania należy rozumieć wszelkie działania prorozwojowe mające na celu zwiększenie efektywności produkcji energii elektrycznej, zwiększenie czystości biogazu, wzbogacenie procesu technologicznego suplementami czy badania nad nowymi substratami.

I właśnie koszty wszystkich tych działań ustawodawca pozwala zakwalifikować do ulgi podatkowej! Dzięki temu, można stworzyć poduszkę finansową, którą przepisy podatkowe pozwalają przeznaczyć na dowolny cel. Oszczędności można wygenerować na bazie poniesionych już wydatków. Są to głównie:

  • wynagrodzenia kierownika zakładu, właściciela, operatorów
  • koszty substratów
  • koszty transportu
  • koszty zakupu dodatków
  • usługi (zlecone badania i analizy)

Skorzystaj z doświadczeń EDORADCA

Nasze doświadczenia ze współpracy z biogazowniami pozwalają dać gwarancję uzyskania oszczędności podatkowych wynikających z realizacji innowacyjnych procesów produkcyjnych. Dzięki naszym działaniom średnia wartość uzyskanej ulgi dla kilku biogazowni, które wspieramy sięga 1,5 mln zł rocznie. Warto pamiętać, że ulgę podatkową można rozliczać przez kilka lat, a nawet rozliczyć ulgę z okresu pięciu lat wstecz.

Więcej informacji na stronie www

Materiał sponsorowany
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE