Ostatnie lata przynoszą dynamiczne zmiany prawne w sektorze biogazu i biometanu. Nie zawsze są to zmiany idealnie dostosowane do oczekiwań sektora, jednak sam fakt zaistnienia tych zielonych gazów w świadomości ustawodawców to znak, że starania branży przynoszą owoce. W tym roku biogaz i biometan udało się ocalić przed kilkoma poważnymi problemami, a także nadać mu istotną rolę w KPEiK.
Oto zbiór najważniejszych zmian prawnych w obszarze biogazu i biometanu w 2024 r.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe
Rozporządzenie wprowadziło szczegółowe wymogi w zakresie sposobu przeprowadzania pomiarów biogazu i biometanu. Określono miejsce, w którym maja znaleźć się urządzenia pomiarowe, a także wyznaczono częstotliwość pomiarów – mają być dokonywane przynajmniej raz na godzinę. Sprecyzowano także, w jaki sposób operator instalacji ma rejestrować ilość wytworzonego biogazu i biometanu na ilość wytworzonej energii.
Aktualizacja Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu
Według aktualizacji dokumentu w 2030 r. w Polsce będzie wytwarzane 9 950 GWh biogazu i 15 500 GWh biometanu. Do 2040 r. ma to już być 10 900 GWh biogazu i 40 500 GWh biometanu. To istotne, ponieważ wcześniej KPEiK nie wyznaczało strategii dla rozwoju tych gazów.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw
Nowelizacja tzw. specustawy wiatrakowej wprowadza system aukcyjny dla instalacji biometanowych powyżej 1 MW. Wprowadza także definicję oraz określenie zasad funkcjonowania gazociągu bezpośredniego biogazu w ustawie o OZE. To szereg istotnych zmian legislacyjnych, które mogą pomóc w rzeczywistym otwarciu rynku na biometan.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej
Pierwszy wersja tego dokumentu wprowadzała popłoch w branży. W pierwszym wariancie biogazownie rolnicze i komunalne miały zostać obciążone podatkiem o wartości 2% całej inwestycji. To oznaczałoby gigantyczne obciążenie dla sektora. Udało się jednak dokonać zmian i nowy podatek dotyczy tylko części budowlanych instalacji.
Czytaj też: Branża biogazu i biometanu – czy 2024 przyniósł jej przyspieszenie?
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw
Celem wdrożenia nowej legislacji było przystosowanie krajowego prawodawstwa do rozporządzenia GBER. To ważne z punktu widzenia wspólnego rynku operującego w całej Europie. Nowelizacja wyznacza, jakie warunki musi spełniać biometan, aby został objęty systemem wsparcia oraz wskazuje, jak będą przebiegać aukcje.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa