Doświadczenia wielu krajów UE wskazują wyraźnie, że potrzebna jest kompleksowa zmiana podejścia do energii z OZE. Dziś już nie wystarcza opieranie się na jednym źródle energii dostarczanej w sposób nieprzewidywalny i zależny od pory roku czy zjawisk atmosferycznych.
POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”
Relatywnie niska cena energii z PV lub farm wiatrowych odbieranej pod przymusem przez sieć wtedy, kiedy jest wytwarzana, wprowadza w energetyce chaos spowodowany koniecznością włączania i wyłączania źródeł dyspozycyjnych opartych na węglu, gazie czy biomasie. Często źródła te muszą być wykorzystywane w granicach niskich mocy, co z kolei powoduje ich niską sprawność, a tym samym wysokie koszty energii. W sumie ta rzekomo tania energia z PV czy wiatraków powoduje wysokie koszty wytwarzania energii ze źródeł buforowych i wysoką jej cenę średnią, którą musi zapłacić końcowy odbiorca Takie rozwiązanie ani nie jest sprawiedliwe, ani korzystne dla gospodarki.
Wszystkie źródła energii powinny mieć jednakowe warunki dostawy energii według z góry ustalonego harmonogramu, czyli źródła OZE powinny dysponować własnymi jej magazynami lub ponosić koszty utrzymania źródeł dyspozycyjnych w rezerwie. Koszty co do zasady powinny być przypisywane tym źródłom, które są powodem ich postawania. Tę racjonalną zasadę należałoby wprowadzić w całej branży energetycznej – wówczas będzie można mówić o sprawiedliwej transformacji i przywróceniu zdrowych zasad funkcjonowania energetyki.
O tym, że takie rozwiązanie jest korzystne i dla producentów energii i jej użytkowników dobitnie przekonuje przykład istniejącej już od kilku lat instalacji w miejscowości Ringsted w Danii. Instalacja jest własnością spółki samorządowej.
Instalacja składa się z następujacych jednostek:
- dwóch kotłów na słomę o mocy 2×8,5 MW,
- biogazowni z silnikiem spalinowym CHP o mocy 11 MWe + 13 MWt,
- trzech pomp ciepła wykorzystujących głównie ciepło spalin o mocy 8MW, 1MW i 350 kW,
- magazynu ciepła,
- magazynu chłodu.
Taki układ pozwala na wykorzystanie w całości lokalnej biomasy stałej i biomasy w postaci wsadu do biogazowni. Układ współpracuje z siecią energetyczną kraju, której może dostarczać energię elektryczną w miarę potrzeb w czasie do 15 minut od otrzymania polecenia. Najlepszą rekomendacją dla takiego rozwiązania jest cena ciepła dla lokalnych odbiorców, która w 2020 r. wynosiła 457 DKR/MWh (Tabl. 1).
W porównaniu z rokiem 2010 cena ciepła uległa obniżeniu o ok. 20%, kiedy w tym czasie indeks cen konsumpcyjnych w Danii wzrósł o ok. 25%. Średnia cena ciepła sieciowego w Danii w 2020 r. wynosiła ok. 700 DKK/MWh. Oznacza to, że kompleksowe rozwiązanie w Ringsted zapewniło mieszkańcom ciepło taniej o ok. 36% i to przy praktycznie niezmiennej cenie w okresie 5 lat. Popiół z biomasy i poferment z biogazowni wykorzystywane są jako komponenty nawozowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobne rozwiązanie znalazło zastosowanie
w Polsce. Struktura gospodarcza obu krajów jest podobna – ok. 60% powierzchni kraju zajmują grunty rolne. Jednak w przeliczeniu na osobę w Polsce – w Danii z biomasy produkuje się ok. 30 razy więcej energii.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w RAPORCIE „BIOMASA W POLSCE 2022/2023”. DO POBRANIA PONIŻEJ:
Raport Biomasa w Polsce
Wyślij link na adres:
Tekst:
-
Marek Pronobis – Politechnika Śląska
-
Sylwester Kalisz – Politechnika Śląska
-
Jerzy Majcher – MJ Doradztwo Energetyczne
-
Józef Wasylów – Biuro Techniki Kotłowej –Tarnowskie Góry
-
Józef Sołtys – PTH Intermark
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE