Czy zrównoważona produkcja jest przyszłością branży mięsnej? Produkcja mięsa wieprzowego może być prowadzona w sposób zrównoważony. Zerowy ślad węglowy to większe zyski finansowe i korzyści ekologiczne. To także większa konkurencyjność polskich firm i ich produktów na rynkach międzynarodowych.
O tym, że produkcja mięsa może być prowadzona w sposób zrównoważony, przekonuje przykład Grupy Goodvalley, której dzięki wprowadzeniu tego modelu i funkcjonowaniu biogazowni udało się zredukować emisję CO2 o ponad 196 tys. t.
Firma otrzymała niedawno certyfikat „zerowy ślad węglowy” (ang. „Corporate Carbon Footprint & Carbon Neutral Company”) niezależnej organizacji TÜV. Jego przyznanie przedsiębiorstwu z Przechlewa (woj. pomorskie) było także okazją do debaty o rozwoju branży mięsnej w Polsce.
Branża potrzebuje zmian
– Zainicjowaliśmy dyskusję na temat przyszłości zrównoważonej produkcji, gdyż jest to nie tylko Zrównoważona produkcja przyszłością branży mięsnej element strategii naszej firmy, ale przede wszystkim realna korzyść dla środowiska i konsumentów – twierdzi Tom Axelgaard z Grupy Goodvalley. – Osiągnięcie zerowego śladu węglowego było możliwe m.in. dzięki naszym dziewięciu biogazowniom, spośród których osiem działa w Polsce, w województwie zachodniopomorskimi pomorskim.
– Energia elektryczna uzyskana z tych źródeł zasila nie tylko firmowe budynki, ale jest przesyłana do sieci energetycznej, a tym samym do okolicznych instytucji oraz tysięcy gospodarstw domowych – dodał Tom Axelgaard.
By spełnić wymagania neutralności emisyjnej, Grupa Goodvalley od 2013 r., przez 365 dni w roku kontynuowała strategię zrównoważonej produkcji. Na bieżąco monitorowała m.in. emisję gazów cieplarnianych.
Organizacja certyfikująca oceniała trzy zakresy działalności produkcji mięsnej. Dwa spośród nich były obszarami kontrolowanymi przez Grupę (wśród nich pojawiły się takie elementy, jak energia elektryczna, logistyka, opakowania).
Trzecią dodatkową) składową było zbadanie efektów ubocznych będących poza kontrolą Goodvalley (np. transport zakupionych paliw).
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Czytaj poniżej!
Tekst: Redakcja
Zdjęcie: Goodvalley
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE