Na co mogą liczyć mieszkańcy chcący zastąpić starego „kopciucha” ekologicznym piecem na pellet? Wiele zależy od miejsca, w którym żyją. W większości gmin otrzymają DOFINANSOWANIE w różnej wysokości, część przygotowuje się do uruchomienia programów w tym roku. Są jednak i gminy, w których kocioł na pellet można dostać… za darmo.

Każdy wyeliminowany „kopciuch” to sukces. Szczególnie gdy dotyczy to rodzin o najniższych dochodach, których nie stać na węgiel i często, z braku środków, palą w piecach materiałami absolutnie do tego nie przeznaczonymi. Jak się z tym problemem uporać?

Reklama

Pellet także dla ubogich

Przykład daje gmina Brwinów (woj. mazowieckie), w której została przeprowadzona specjalna akcja, skierowana do najuboższych mieszkańców.

W sierpniu 2016 r. tutejsi radni przyjęli gminny program osłonowy, mający na celu zmniejszenie wydatków mieszkańców na ogrzewanie. Jako darczyńcy mogli się do niego przyłączyć przedsiębiorcy oferujący palniki na pellet wraz z montażem. Z tej propozycji skorzystała firma Orte Polska, zajmująca się dystrybucją i sprzedażą pelletu drzewnego, brykietu i drewna kominkowego oraz nowoczesnych urządzeń grzewczych na pellet. Zaoferowała 10 palników na pellet wraz z zasobnikiem oraz usługą montażu i rozruchu pieca.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Rodziny, do których trafiły palniki, zostały wytypowane przez Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie. Udało się wyłonić sześć chętnych osób, którym w 2017 r. nieodpłatnie zamontowano takie urządzenia.

– Według naszej wiedzy, tylko jedna z osób, która skorzystała z oferty, jest niezadowolona z wysokich kosztów pelletu – mówi Angelika Wołowczyk z działu promocji UG Brwinów. I dodaje: – Gmina Brwinów zawsze chętnie angażuje się w działania proekologiczne. Od kilku lat prowadzimy program wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne sposoby ogrzewania, w tym także pelletem.

Warto z takiego programu skorzystać zwłaszcza w tym roku, bowiem Brwinów przeznacza na dotacje tego celu kwotę 250 tys. zł. To o 50 tysięcy więcej niż w 2020 r. Dofinansowanie w wysokości 75% kosztów (nie więcej jednak niż 5 tys. zł.) mogą otrzymać mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy.

Do tej pory z dotacji skorzystały 84 gospodarstwa, a liczba mieszkańców gminy Brwinów, którzy wymienili piece na bardziej ekologiczne, z roku na rok rośnie.

Ekologiczne ciepło w szkołach

Także władze gminy Łącko (woj. małopolskie) przywiązują dużą wagę do stanu środowiska naturalnego. Starają się wykorzystywać dostępne programy i środki do podejmowania działań na rzecz jego ochrony.

Cały artykuł przeczytasz w naszym raporcie pelletowym. Pobierz go za darmo poniżej:

2021 Raport Pellet drzewny

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Kamilla Placko-Wozińska
Zdjęcie: KOSTRZEWA
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE