Sukcesywne zagospodarowanie osadów ściekowych jest wyzwaniem, przed którym stoi wiele oczyszczalni w Polsce.

Zagadnienie to chcielibyśmy przedstawić na przykładzie jednej z największych instalacji w kraju. Chodzi o pilską kompostownię. Ma status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych i funkcjonującej przy oczyszczalni ścieków GWDA Sp. z o.o.

Reklama

Zacznijmy jednak nie od skali, ale wizji przyświecającej korzystaniu z tego typu rozwiązania.


Zagospodarowanie osadów ściekowych i wiele więcej w Magazynie Biomasa. 

Kliknij i sprawdź!


Wywodzi się ona ze strategii GWDA Sp. z o.o. Świadczy usługi w myśl zasady zrównoważonego rozwoju. Kładzie nacisk na kształtowanie relacji pomiędzy wzrostem gospodarczym a dbałością o środowisko i zdrowie.

Kierunek GOZ

Niezwykle rozległy obszar, liczący ponad 36 tys. m2 samych placów kompostowych, jest najważniejszą, ale nie jedyną prośrodowiskową inwestycją wśród chociażby takich realizacji, jak: innowacyjna termomodernizacja budynków, instalacja pomp ciepła czy posiadanie zasilania z własnej farmy fotowoltaicznej.

– Działania podejmowane przez naszą spółkę w dużej mierze oparte są na dążeniu do modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym de facto nie występuje pojęcie odpadu. Na bazie odpadowej materii organicznej produkujemy szereg wysokiej jakości, certyfikowanych produktów o właściwościach nawozowych, wychodząc z założenia, iż osad ściekowy nie jest tylko odpadem, ale materiałem, na bazie którego można wytwarzać niezwykle cenne dla środowiska produkty – mówi prezes zarządu GWDA Sp. z o.o., dr inż. Tomasz Wojciechowski.

To tylko fragment tekstu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Tekst:  Materiał powstał przy współpracy z GWDA Sp. z o.o.
Zdjęcie: GWDA Sp. z o.o.
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE