Wykorzystanie biomasy wymaga rozwagi? O wyznaczaniu roli dla biomasy w transformacji energetycznej Polski. Wyzwaniach środowiskowych związanych z jej spalaniem oraz o przyczynach. I skutkach moratorium w sprawie ograniczenia wycinki drzew. Z Hubertem Różykiem, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozmawiała Beata Klimczak.
W Polsce w sektorze ciepłownictwa działa już ponad 100 instalacji biomasowych o mocy ponad 5 MW. Kolejne ciepłownie są modernizowane pod kątem zastąpienia węgla właśnie biomasą – w Morągu, Piszu, Radomsku i in. Jaką rolę wyznacza biomasie prowadzona obecnie polityka wobec OZE?
Rolę poszczególnych nośników energii będzie precyzował aktualizowany Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu. Z pewnością biomasa jest jednym z elementów, umożliwiających osiągniecie strategicznych celów państwa. Takich jak: ograniczony wpływ na środowisko, bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność, efektywność energetyczna czy suwerenność energetyczna. Suwerenność, oparta m.in. na zwiększonym udziale źródeł odnawialnych w sektorze ciepłownictwa.
Jednak powinna ona, podobnie jak inne surowce służące do celów energetycznych i paliwowych, spełniać wymagania dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Tylko spełnienie ww. kryteriów przez biopłyny lub paliwa z biomasy w całym łańcuchu dostaw, pozwoli na objęcie wytworzonej z nich energii (elektrycznej, ciepła lub chłodu) systemami wsparcia.
Czy w strategicznych dla Polski programach brana jest pod uwagę biomasa pochodzenia rolnego, tzw. biomasa agro?
W założeniach do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. jako jeden z głównych kierunków działań wskazano wzmocnienie lokalnego pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W tym biomasy, biogazu i biometanu. Dodatkowo unijna Dyrektywa RED III nakłada na kraje członkowskie m.in. wymóg kaskadowego wykorzystania biomasy, ograniczenia sortymentów drewna możliwych do energetycznego wykorzystania oraz dodanie nowych, rozbudowanych kryteriów dla biomasy leśnej związanych z koniecznością istnienia przepisów, systemów monitorowania i egzekwowania KZR na terenie państwa pochodzenia biomasy.
Zakazuje też wspierania wytwarzania jedynie energii elektrycznej z biomasy leśnej. Resort klimatu stoi na stanowisku, że rząd nie powinien ingerować w relacje biznesowe pomiędzy producentami, importerami, dystrybutorami a sprzedawcami biomasy. Przynajmniej dopóki taka biomasa będzie spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju oraz ograniczać emisję gazów cieplarnianych cieplarnianych.
Dotyczy to zarówno biomasy leśnej, jak i agro.
Przy ministerstwie jeszcze do niedawna działał zespół ekspertów ds. zwiększenia udziału zrównoważonej biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym. Jakie są efekty pracy tego zespołu?
Zespół zakończył prace w ubiegłym roku. Ale jego rekomendacje są uwzględniane przez ministerstwo podczas tworzenia zmian legislacyjnych, dotyczących wykorzystywania biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa: