Energia z gazu składowiskowego? Na rybnickim składowisku odpadów komunalnych zamontowano instalację produkującą energię elektryczną z  metanu powstającego w procesie rozkładu. Będzie produkowała ok. 4 MWh energii rocznie, czyli tyle, ile potrzebuje  ok. 2 tys. gospodarstw domowych.

Reklama

Na rybnickie składowisko trafia rocznie ok. 30 tys. t odpadów. Powstający z nich gaz, za pośrednictwem studni  odgazowujących, trafiał do atmosfery lub spalany był w pochodniach.

Jego zarządcy, spółce Hossa, zależało na  ograniczeniu emisji gazu i na jednoczesnym wykorzystaniu go w funkcjonowaniu obiektu. Stąd pomysł na budowę  hali do produkcji energii z agregatami zasilanymi biogazem składowiskowym.

Zadanie realizuje firma Leszka Kulawika, z którym miejska spółka podpisała umowę do 2035 r. Warta przeszło  milion zł inwestycja powinna się zwrócić w ciągu pięciu najbliższych lat.

Odbiorcą energii ze składowiska będzie spółka Tauron. Służyć ma m.in. do ogrzewania zabudowań pobliskiej sortowni odpadów Sego i budynków socjalnych  składowiska.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa!

Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE