W Europie przybywa biometanowni. Ich liczba tylko w ciągu ostatnich dwóch lat podwoiła się. Jest ich już 729. W Polsce nie ma ani jednej.


Reklama

W Europie przybywa biometanowni

Trudno w Polsce mówić o biometanie skoro rynek biogazowy radził sobie z trudem. Biogazowni rolniczych zarejestrowanych w KOWR jest tylko 114. Gdyby spróbować porównać się do naszych sąsiadów – brakuje nam ich ponad 2000. Mamy ogromny, aczkolwiek niewykorzystany potencjał w postaci nie tylko odpadów rolniczych, ale przede wszystkim ogromnych ilości niewykorzystanej, przeterminowanej, żywności.

Obecnie polityka rządzących zmienia się na korzyść branży biogazowej i biometanowej. Biometan (oczyszczony biogaz) ma być zatłaczany do sieci i wykorzystywany w transporcie. Takie plany wobec biometanu ma przede wszystkim spółka PGNiG. Wspólnie z przedstawicielami branży, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i czołowymi ośrodkami naukowymi w kraju realizować ma ambitny program zakładający budowę biometanowni w dużych gospodarstwach rolniczych działających pod auspicjami KOWR-u.


Sprawdź też: Przybyła kolejna biogazownia rolnicza. Ile ich jest teraz?


PGNiG mogłaby przyjąć ok. 4 mld m sześc. biometanu. Taki plan wymagałaby budowy ok. 2 tys. biometanowi w ciągu 10 lat i wydatków rzędu 70 mld zł – pisze portal wysokienapiecie.pl. Pierwsze instalacje mają być przyłączone do sieci w 2021 roku.

– W Polsce potrzebne są systemowe działania. Pilnie potrzebny jest system wsparcia dla biometanu i wydaje się, że oddzielnie dla dwóch zastosowań, dla transportu oraz ciepłownictwa i energetyki. Niefortunnym czynnikiem jest fakt, że teraz kompetencje dotyczące OZE są nieco rozproszone, zajmuje się nimi kilka resortów i zespół międzyresortowy, a konsultacje zapisów ustawowych pokazują różne priorytety na kwestie regulacyjne dla OZE – mówi Michał Tarka dla portalu wysokienapiecie.pl.

Pierwszym znaczącym krokiem rządzących było podpisanie w ostatnich dniach „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu (…)”.

Pobierz “List_intencyjny_o_ustanowieniu_partnerstwa_na_rzecz_rozwoju_sektora_biogazu_i_biometanu_oraz_zawarcia_porozumienia_sektorowego-1.pdf”

List_intencyjny_o_ustanowieniu_partnerstwa_na_rzecz_rozwoju_sektora_biogazu_i_biometanu_oraz_zawarcia_porozumienia_sektorowego-1.pdf – Pobrano 191 razy – 172,07 KB

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: wysokienapiecie.pl
Zdjęcie: Shutterstock (W Europie przybywa biometanowni)
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE