Współpraca biznesu i nauki – 7 listopada 2024 r. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i firma PreZero z sektora odpadowego podpisały list intencyjny. W efekcie maja zostać podjęte zaawansowane badania na biogazem, biometanem i paliwami wytwarzanymi z biomasy.
Podjęcie kooperacji przez UP w Poznaniu i PreZero ma na celu rozwój odnawialnych źródeł energii, co przyczyni się do ochrony środowiska i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Badania nad biogazem odpadowym
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wypracował sobie pozycję lidera w Polsce w zakresie biogazu. Uczelnia dysponuje dwoma instalacjami znajdującymi się w Rolniczych Gospodarstwach Doświadczalnych w miejscowościach Brody – gdzie zlokalizowana jest biometanownia – oraz Przybrody – tam od lat działa biogazownia.
– Nasza uczelnia zajmuje się naukowo tym, co PreZero wdraża w praktyce. Pierwszym punktem naszej współpracy będzie badanie substratu pod kątem fermentacji. Będą to szerokie działania w zakresie energetycznego wykorzystania odpadów – powiedział prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii w UP w Poznaniu.
PreZero jest jednym z potentatów na rynku bioodpadów. To międzynarodowa firma z dużym doświadczeniem w zakresie gospodarki odpadowej i usług związanych z ochroną środowiska.
W ramach listu intencyjnego strony zobowiązały się do publikacji wyników badań oraz wspólnego pozyskiwania funduszy na realizowanie projektów badawczych. Elementem podejmowanych razem działań ma być także organizowanie konferencji naukowych i konsultacji pozwalających na wymianę wiedzy.
– Gospodarka odpadami to obszar bogaty w możliwości rozwoju i innowacji. Potrzebujemy kadr z solidnym wykształceniem kierunkowym – specjalistów, którzy nie tylko rozumieją złożoność współczesnych wyzwań ekologicznych, ale mają też know-how i narzędzia konieczne do działania. Dlatego wierzymy, że współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu to istotny krok w kierunku budowy programów edukacyjnych i rozwiązań, które mogą zaspokoić rosnące potrzeby rynku. Chcemy aktywnie inspirować nową generację ekspertów, łączyć teorię z praktyką i napędzać realną zmianę w ochronie środowiska. Działając ramię w ramię z sektorem nauki, możemy wspólnie przeciwdziałać aktualnym wyzwaniom takim jak braki kadrowe czy luka inwestycyjna. Dzięki temu kreujemy lepsze jutro – mówi Adrian Studniczek, Członek Zarządu PreZero Polska.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie i źródło: LinkedIn
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE