Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stawia na odnawialne źródła energii. Ukończono kolejny projekt fotowoltaiczny. Na budynkach kampusu Morasko zamontowano panele PV.
UAM – działania proklimatyczne i proekologiczne
– „Marzy mi się uniwersytet, w którym znaczącą część energii wytwarzać będziemy we własnym zakresie” – takie zdanie znalazło się w programie wyborczym prof. Bogumiły Kaniewskiej, kiedy w 2020 roku wystartowała w wyborach na rektora. Już wtedy myślała o montażu paneli fotowoltaicznych – stwierdziła Małgorzata Rybczyńska, rzecznik prasowy UAM.
Plany prof. Bogumiły Kaniewskiej są realizowane. Niedawno na budynku kampusu Morasko zamontowano panele PV. Michał Czajka, kierownik sekcji eksploatacji przekazał, że po zakończeniu procedury odbioru ukończonej mikroinstalacji, zostaną złożone do operatora wnioski o jej przyłączenie do sieci elektroenergetycznej. Rozpoczęcie pracy zamontowanych urządzeń wytwórczych zaplanowano do końca kwietnia. Koszt inwestycji to 910.214,76 zł brutto.
– W listopadzie minionego roku na uczelni wprowadzono „Plan zapobiegania skutkom kryzysu energetycznego”. Jak zapowiedziała Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska, dokument ma być kolejnym krokiem na drodze rozwoju Uniwersytetu zaangażowanego, włączającego się w działania proklimatyczne i proekologiczne. W dokumencie podkreślono, że wśród planowanych remontów i inwestycji znajdzie się zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji fotowoltaicznych – skomentowała Małgorzata Rybczyńska.
Czytaj również: W Uzbekistanie powstaną trzy elektrownie fotowoltaiczne
Dbałość uczelni o środowisko
– Zaplanowano budowę 3 kolejnych mikroinstalacji o wydajności 50 kWp. Wystąpimy też o warunki przyłączenia i przygotowanie projektu o mocy 300 kWp dla jednego z obiektów. Stworzono również plan zamontowania fotowoltaiki o wydajności około 40 kWp na potrzeby Sali sportowej przy ulicy Zagajnikowej 9. Natomiast przy okazji trwającej przebudowy budynku „koszarowca”, obiekt wyposażony zostanie w panele o mocy 50 kWp – wymienił Michał Czajka.
– UAM ma też plany na przyszłość. Wstępna analiza dotycząca dostępnej przestrzeni pod montaż paneli, zapotrzebowania energetycznego budynków, ich równowagi elektroenergetycznej, stanu urządzeń i instalacji pozwoliła wytypować kolejne budynki, dla których uzasadniona byłaby inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Jednym z nich jest Centrum NanoBioMedyczne UAM, dla którego uczelnia opracowała już wstępną koncepcję takich działań. Fotowoltaika to przedsięwzięcie długoterminowe, którego celem jest zarówno wprowadzenie na UAM oszczędności, jak i dbałość uczelni o środowisko – powiedziała Małgorzata Rybczyńska.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
zdjęcie: Facebook