Trzy elektrownie fotowoltaiczne, które będą wytwarzać ekologiczną energię elektryczną zaspokoją potrzeby ponad miliona gospodarstw domowych w uzbeckich regionach Samarkand, Dżizach i Surkhandarya. Przyczyni się to do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla średnio o blisko milion ton rocznie.
Elektrownie fotowoltaiczne to pierwsza inwestycja Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) obejmująca energię odnawialną, a zarazem drugie porozumienie z sektorem prywatnym w Uzbekistanie w ramach projektu „Zielona infrastruktura”.
Czytaj również: Ekoinwestycje Polaków – kto kupuje instalacje fotowoltaiczne?
Elektrownie fotowoltaiczne w Uzbekistanie
AIIB jest wielostronnym bankiem rozwoju. Jego misją jest finansowanie infrastruktury przyszłości – czyli takiej, której istotą jest zrównoważony rozwój. Współpracując z partnerami, zaspokaja potrzeby klientów, uwalniając nowy kapitał i inwestując w ekologiczne, zaawansowane technologicznie i wspierające łączność regionalną projekty.
Planowane przedsięwzięcie jest częścią uzbeckiej Narodowej Strategii Przejścia na Gospodarkę Ekologiczną. Celem jest zainstalowanie ponad 7 GW mocy solarnej do 2030 roku. Jest to jeden z większych projektów fotowoltaicznych w regionie.
– Poprzez ten projekt AIIB stara się odpowiedzieć na naglącą potrzebę zaspokojenia zapotrzebowania na energię dla dynamicznie rosnącej populacji Uzbekistanu. Nagły spadek temperatur minionej zimy spowodował niedobory energii i prądu w całym kraju. AIIB jest zaangażowany w budowanie infrastruktury przyszłości, aby wspomóc zdrowy, długoterminowy rozwój gospodarczy tego kraju, co z kolei wzmocniłoby łączność regionalną w Azji Środkowej – powiedział Konstantin Limitovskiy, wiceprezes AIIB ds. operacji inwestycyjnych.
Droga do czystej energii
AIIB podpisał umowy kredytowe na łączną kwotę 396,4 mln USD na rzecz firmy Masdar, która jest wiodącym deweloperem i operatorem projektów energii odnawialnej na skalę przemysłową. Wsparcia dotacyjnego udzielą również Azjatycki Bank Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny.
– Osiągnięcie tego celu przez wszystkie trzy projekty to kluczowy etap na drodze do czystej energii w Uzbekistanie. Masdar już odgrywa znaczącą rolę we wspieraniu ambitnych celów rządu Uzbekistanu w zakresie energii odnawialnej i z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój naszych projektów na tym kluczowym, strategicznym rynku. – podkreślił Niall Hannigan, dyrektor finansowy Masdar.
Czytaj również: Co robić, gdy słońce świeci a panele PV nie pracują?
Finansowanie projektów związanych z energią odnawialną
Podczas Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP27 w Sharm el-Sheikh w zeszłym roku zarówno AIIB, jak i Masdar podpisały oświadczenia o uczestnictwie w Platformie Finansowej Akceleratora Przemian Energetycznych (ETAF), której celem jest zwiększenie skali finansowania projektów związanych z energią odnawialną w krajach rozwijających się do 2030 roku.
Umowy te są następstwem niedawnego podpisania deklaracji w sprawie realizacji projektów w latach 2023-2026. Do tej pory AIIB zatwierdził w Uzbekistanie już 11 projektów na kwotę 2,16 mld USD.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: AIIB
zdjęcie: Pixabay