Trigeneracja jest systemem pozwalającym na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu, a więc na optymalne wykorzystanie produktów nowoczesnej biogazowni.

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów wykorzystania powstającego w procesie fermentacji metanowej biogazu, jest jego energetyczne zagospodarowanie w silnikach kogeneracyjnych. Tak duża popularność wspomnianej metody, wynika przede wszystkim z wysokiej sprawności pracy agregatów kogeneracyjnych, która może sięgać do ok. 87%. W wyniku tego działania uzyskuję się ciepło. Ale także energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby własne instalacji gospodarstwa oraz nadwyżkę sprzedawaną do sieci energetycznej. To właśnie zagospodarowanie ciepła odpadowego jest obecnie jednym z największych wyzwań dla inwestorów.

Reklama

Odpowiednie wykorzystanie tego produktu może być jednym ze sposobów poprawy bilansu ekonomicznego inwestycji biogazowej. W funkcjonujących obecnie biogazowniach, produkowane w silniku kogeneracyjnym ciepło najczęściej znajduje zastosowanie jako źródło ogrzewania. Przede wszystkim zbiorników fermentacyjnych znajdujących się w instalacji. Ok. 20-40% ciepła, w zależności od temperatury prowadzenia procesu. W następnej kolejności znajdujących się w pobliżu instalacji gospodarstw, domów jednorodzinnych, osiedli, firm produkcyjnych lub suszarni.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku niemal wszystkich w/w rozwiązań największy popyt na ciepło odnotowuje się w okresach zimowych, natomiast latem jest ono zdecydowanie niższe. Konieczne jest zatem znalezienie innych sposobów zagospodarowania tego rodzaju energii, w szczególności w miesiącach letnich.

Jednym z rozwiązań tego problemu może być zastosowanie trigeneracji, która jest systemem pozwalającym na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Należy jednak pamiętać, że chłód ten jest uzyskiwany przy wykorzystaniu technologii sorpcyjnych i z użyciem ciepła pochodzącego z kogeneracji. Efektywny system trigeneracyjny powinien posiadać zdolność konwersji na chłód ciepła o jak najniższej temperaturze, co w konsekwencji pozwoli na uzyskanie wysokiej efektywności kogeneracji.


Efektywny system trigeneracyjny powinien posiadać zdolność konwersji na chłód ciepła o jak najniższej temperaturze, co w konsekwencji pozwoli na uzyskanie wysokiej efektywności kogeneracji.


Trigeneracja jest zatem innym rodzajem kogeneracji, dodatkowo wyposażonym w agregaty, które pozwalają na zamianę części ciepła w moc chłodniczą. Należy jednak pamiętać, że o ile w systemach kogeneracyjnych stosunek wytworzonej energii elektrycznej do ciepła zależy od praw termodynamiki oraz od wykorzystywanej technologii, o tyle w przypadku systemów trigeneracji możliwe jest wytworzenie chłodu z dowolnej części wyprodukowanego wcześniej ciepła.

W przypadku stosowania trigeneracji i jej podłączenia do budynków mieszkalnych i biurowych, należy mieć na uwadze, że jedyną gwarancją odbioru ciepła i chłodu są niskie oraz wysokie temperatury zewnętrzne w okresach zimowych i letnich.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Kamil Kozłowski
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE