Przed końcem 2023 r. Toyota i Mitsubishi uruchomią w Tajlandii pierwsze instalacje do produkcji wodoru z biogazu. To krok do osiągnięcia neutralności węglowej w kraju.

Produkcja wodoru z biogazu

Toyota i Mitsubishi rozpoczęły współpracę w celu wytwarzania wodoru z biogazu. Opracowana technologia będzie wykorzystywana w ramach szeregu inicjatyw w obszarach związanych z H2.

Reklama

Instalacje wykonane przez Mitsubishi zostaną uruchomione w Tajlandii w listopadzie 2023 r. Wykorzystywanym substratem będą pomiot kurzy i odpady spożywcze. Z kolei Toyota opracuje plan budowy i wprowadzenia systemu do sprężania, magazynowania i transportu biogazu oraz wodoru.


Czytaj również: PSG rozpoczyna certyfikację sieci w zakresie przesyłu wodoru


Gospodarka oparta na wodorze

Przez cały okres wspólnych działań każda z firm i ich lokalne filie będą prowadzić konsultacje w celu optymalizacji projektu pod kątem warunków w regionie.

Przedsiębiorstwa będą również współpracować z zainteresowanymi podmiotami, które będą chciały pomóc w rozwoju gospodarki opartej na wodorze, a docelowo także neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.


Czytaj również: Wykorzystanie mikroalg do produkcji biogazu i biowodoru


Nowe rozwiązania Toyoty

Toyota prognozuje, że do 2030 r. największe rynki sektora wodorowego będą się znajdować w Chinach, Europie i Ameryce Północnej.

W planach przedsiębiorstwa znajduje się wprowadzenie w 2026 r. nowej generacji ogniw paliwowych, które będą charakteryzować się większą gęstością energii, co przełoży się na zwiększenie zasięgu pojazdu o 20%. Dzięki temu samochód ciężarowy pokona trasę z Frankfurtu do Monachium lub z Tokio do Osaki bez konieczności dodatkowego tankowania.

Toyota dąży również do standaryzacji zbiorników na wodór wykorzystywanych w samochodach ciężarowych na terenie Europy, USA i Japonii. Taki krok przyspieszy produkcję i ułatwi montaż tych zbiorników w różnych rodzajach pojazdów.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Toyota tsusho

zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE