Kupując tani pellet bez atestu użytkownik kotła nie ma pewności, jaka będzie jakość paliwa. A przez to – czy praca kotła będzie prawidłowa.
Tani pellet bez atestu
Alarmy, które pojawiają się na sterowniku podczas spalania tego typu paliwa, mogą mieć związek z problemami z rozpalaniem pelletu w palniku. Inną przyczyną może być brak możliwości osiągnięcia zadanej temperatury i w efekcie nieosiąganiem mocy kotła potrzebnej do ogrzania budynku.
Zakup taniego, nieatestowanego pelletu to nie tylko ryzyko awarii palnika, który może zostać zablokowany. To również, a może przede wszystkim, niebezpieczeństwo, że nie ogrzejemy budynku. Nieodpowiednie paliwo może doprowadzić w ostateczności do przepalenia żarnika zamontowanego w palniku.
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
Istotnym elementem atestowania pelletu jest jego wytrzymałość mechaniczna. Paliwo certyfikowane charakteryzuje się mniejszą zwięzłością, rozsypując się do trocin. Kotły nieprzemysłowe nie są przystosowane do podawania tak luźnego paliwa. Trociny zatrzymują się w rurze podającej pellet do palnika, skutecznie blokując podawanie następnych porcji paliwa. Taka sytuacja również skutkuje alarmem kotła, ze względu na brak paliwa w palniku.
Parametry rozpalania
Problem nierozpalania paliwa jest najczęściej związany z nieprawidłowym ustawieniem parametrów kotła. Pellet wysokiej jakości spala się do popiołu o barwie szaro-brązowej. Składa się on głównie z przepalonych włókien drzewnych, a cząstki pyłu stanowią znikomy procent zawartości.
Niskiej jakości pellet może charakteryzować się zbyt wysoką zawartością siarki, chloru, a nawet metali ciężkich, co więcej – może zawierać piasek. Narastający w palniku tzw. nagar może zablokować możliwość rozpalenia pelletu przez żarnik, odcinając dopływ powietrza potrzebnego do procesu spalania paliwa.
Zanieczyszczenia tego typu wpływają na szybszą eksploatację podzespołów kotła, przyspieszając ich korozję.
Sprawdź również: Przetestowaliśmy tani pellet bez atestu
Jaki pellet wybrać?
Na polskim rynku obok pelletu z certyfikatem DINplus i/lub ENplus A1 istnieje wiele innych pelletów pozbawionych atestów bądź z certyfikacją niższej klasy.
Certyfikacja ENplus jest odpowiedzią na normę ISO 17225-2. Poniżej logotypu EN Plus zawsze znaleźć można także numer normy krajowej, wg. której certyfikat nadano. Kupując pellet znakowany tym certyfikatem, użytkownik ma pewność, że jakość paliwa odpowiada normom panującym nie tylko w kraju, ale w całej UE.
Klasa A1 zapewnia najwyższą wytrzymałość mechaniczną pelletu oraz to, że jest on wykonany z czystego drewna, które nie było w żaden sposób traktowane chemicznie. Pellet ENplus A1 spełnia ograniczenia zawartości popiołu poniżej 0,7 proc., a także wyśrubowane wymogi związane z zawartością siarki, azotu, chloru i innych pierwiastków.
Certyfikat DINplus zapewnia standard pelletu odpowiedni dla niemieckiej normy DIN 51731 oraz austriackiej ÖNORM M 7135. Pellet z atestem DINplus charakteryzuje się wartością opałową powyżej 18 MJ/kg, wilgotnością mniejszą niż 10 proc. oraz bardzo niską zawartością popiołu (do 0,5 proc.).
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!