Każdy przedsiębiorca dąży do zwiększenia wydajności pracy swojego zakładu. Przy produkcji pelletu jednym ze sposobów zwiększania rentowności biznesu jest zainstalowanie suszarni, która zapewni dostęp do suchej trociny.

Reklama

Na polskim rynku jest duży wybór suszarni. W suszarniach komorowych wysuszymy tarcicę czy drewno. Z kolei suszarnie bębnowe stosowane są w różnych gałęziach przemysłu do suszenia produktów sypkich. W urządzeniach wyposażonych w walczaki osadzone na pierścieniach tocznych opartych na dwóch łożyskach, ruch obrotowy uzyskuje się dzięki silnikowi elektrycznemu napędzającemu przekładnię zębatą oraz falownik regulujący płynną prędkość obrotową. Zastosowana izolacja termiczna ogranicza straty ciepła.

Suszarnie taśmowe

W branży biomasowej powszechnie stosuje się suszarnie taśmowe. To urządzenie, które może zagospodarować ciepło powstające m.in. przy produkcji energii elektrycznej. Ciepło odbierane jest w postaci gorącej wody i przetwarzane na strumień gorącego powietrza. Zasada działania jest prosta, mimo że cały sprzęt jest skomplikowany mechanicznie i zaawansowany automatycznie. Energia cieplna w postaci gorącej wody pompowana jest na wymiennik woda-powietrze. Ogrzane powietrze przepływa przez taśmę, na której znajduje się suszony materiał. Systematyczny ruch taśmy gwarantuje wysuszenie całej partii materiału.

W zależności od potrzeb, dostępne są suszarnie o różnej wielkości i wydajności. Najmniejsze suszą ok. 400 kg materiału na godzinę, a największe nawet do 6000 kg na godzinę. Najczęściej stosowane są suszarnie średnie o wydajności od 1000 do 2500 kg materiału na godzinę.

Nowoczesne suszarnie są w pełni zautomatyzowane, a dzięki zastosowaniu mierników do ciągłego pomiaru wilgotności suszonego materiału system sterowania zapewnia możliwie najbardziej ekonomiczną i wydajną pracę. Zautomatyzowana suszarnia może pracować całą dobę lub określony przez użytkownika czas. Włączenie oraz wyłączenie w dowolnym momencie nie generuje dodatkowych nakładów energii.

Nagrzewnice panelowe

Istotą bezpieczeństwa działania suszarni taśmowych jest sposób dostarczania ciepła do procesu suszenia. Nagrzewanie powietrza, stanowiącego czynnik suszący, odbywa się poprzez specjalne nagrzewnice panelowe zasilane gorącą wodą, płynem na bazie glikolu lub olejem termalnym. Temperatura czynnika grzewczego wynosi od 80 do 150ºC. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite wyeliminowanie ryzyka zapalenia się suszonego materiału. Źródłem ciepła może być kocioł na odpady drzewne, bądź też dowolne urządzenie, zapewniające ogrzanie czynnika grzewczego do wymaganej temperatury.

Wszystkie powierzchnie konstrukcji suszarni, które mają kontakt z suszonym materiałem wykonane są z kwasoodpornej stali. Zapewnia to długotrwałą i bezawaryjną pracę.

W zależności od potrzeb można wysuszyć różne produkty: biomasę drzewną, poferment, ziarna zbóż lub kukurydzy. Dostępność w rejonie odpadowej biomasy drzewnej w postaci zrębki lub trociny pozwala na wysuszenie materiału, jego odsprzedaż lub produkcję pelletu. Dzięki zastosowaniu relatywnie niższych temperatur otrzymany produkt jest atrakcyjniejszy wizualnie: wysuszona trocina jest jaśniejsza.

W wielu przypadkach suszarnia taśmowa może być wykorzystywana do suszenia zarówno biomasy leśnej, jak i ziaren, co pozwala minimalizować sezonowość poszczególnych działań.

Trzecia możliwość to suszenie pulpy pofermentacyjnej, która po osiągnięciu 85% suchej masy może zostać przetworzona na pellet i być sprzedawana lokalnie jako produkt do palenia w kotłach biomasowych.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Tekst: Agnieszka Wiktorowicz
Materiał powstał przy współpracy z firmą AMS Elektronik

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE