Jesienią 2022 roku ponad 500 uczonych z ośrodków naukowych w Europie zwróciło się do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Robert y Metsola oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela tłumacząc w LIŚCIE OTWARTYM rolę lasów i gospodarki nimi w czasie wyzwań klimatycznych.


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


Naukowcy wskazali zasadność prowadzenia biogospodarki, a także wykorzystania pewnych segmentów drewna w produkcji energii.

Reklama

„Gorąca i sucha pogoda w wielu częściach Europy i świata sprawia, że martwimy się o przyszłość naszych lasów. Susza, choroby i pożary niszczą całe krajobrazy, niezależnie od ich statusu ochrony lub zarządzania. Lasy są coraz bardziej zagrożone zmianami klimatycznymi, ale jednocześnie mają zdolność łagodzenia ich skutków i zwiększania bioróżnorodności dzięki właściwemu zarządzaniu i wykorzystaniu ich produktów w celu zapewnienia biogospodarki i dostaw energii odnawialnej w Europie. Lasy mają dużą zdolność wiązania dwutlenku węgla z atmosfery. Jednak w wielu krajach europejskich osiągnięto już wysoki poziom zapasów drewna, a dalsze gromadzenie biomasy wydaje się ryzykowne w obliczu ocieplenia klimatu.

Jeśli suche lata będą częstsze, spodziewamy się, że w następnej dekadzie biomasa leśna będzie się zmniejszać niezależnie od gospodarowania i ochrony. Obecnie w lasach gospodarczych roczny przyrost węgla jest wyższy, a maksymalna objętość drewna taka sama jak w przypadku lasów chronionych.

Bez wycinania obszary leśne zostaną nim nasycone. Pochłanianie dwutlenku węgla zbliży się do zera, co widać na starych obszarach dziewiczych lasów Ukrainy.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Pozyskiwanie drewna z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony jest neutralne pod względem emisji CO2, a w odniesieniu do procesów zachodzących w środowisku naturalnym, niweluje konkurencję między poszczególnymi drzewami i straty w wyniku klęsk żywiołowych poprzez regulację gęstości zadrzewienia. W skali krajobrazowej nie ma więc długu węglowego. W zasadzie to właśnie gospodarka leśna zwiększała bioróżnorodność lasów w historii Europy.

Liczne korzyści dla klimatu jakie dają produkty z drewna, są następstwem zrównoważonego zarządzania. Zależą one od ilości węgla, który jest przenoszony z lasu do obiektów drewnianych, najlepiej przez bardzo długi czas. W procesie produkcji wyrobów drewnianych potrzeba mniej energii z paliw kopalnych w porównaniu z betonem, stalą, aluminium czy szkłem. Ten proces zastępowania drewnem konstrukcji energochłonnych został nazwany substytucją produktu. Wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego nie tylko umożliwia dodatkowe magazynowanie CO2, ale także zabezpiecza pilną potrzebę na tanie mieszkania, zmniejsza zapotrzebowanie budynków na energię i tworzy zrównoważone miejsca pracy we wszystkich regionach Europy.

Oprócz zastępowania zasobów kopalnych przez wykorzystanie materiałów, zwiększa się także ilość produktów ubocznych i drewna pochodzącego z recyklingu, które mogą zabezpieczyć większe dostawy energii odnawialnej.

Gospodarka leśna i wycinanie drzew do produkcji przedmiotów i materiałów zawsze będzie skutkowała powstawaniem odpadów, które nie nadają się do wytwarzania produktów, np. wierzchołki drzew czy zgniłe pnie. Istnieją również mieszane gatunki drzew, głównie szerokolistnych, które są wycinane, ale nie nadają się do produkcji. Część tej biomasy pozostaje w lesie jako martwe drewno i sposób na wsparcie ochrony gatunków (…)” .

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w RAPORCIE „BIOMASA W POLSCE 2022/2023”.

DO POBRANIA PONIŻEJ:

Raport Biomasa w Polsce

Pobierz raport ZA DARMO i zapisz się do newslettera

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE