Święta to czas ogromnej konsumpcji. Galerie wypełniają się osobami, które polują na najlepsze prezenty i chcą ozdobić swoje domy. Takie działanie przynosi pewne środowiskowe koszty, o czym warto pomyśleć, zanim dokona się nieprzemyślanych zakupów.

Reklama

Środowiskowe koszty nietrafionych prezentów

Jak podaje Commercialwaste, rocznie Brytyjczycy wydają 700 mln funtów rocznie na prezenty, których osoba obdarowana nie potrzebuje. Nietrafiony pomysł to coś, co może zdarzyć się każdemu, jednak niekoniecznie musi to oznaczać konieczność produkowania kolejnych ton odpadów i marnowania funduszy. Dobrym pomysłem może być wręczenie prezentu, który nie ma formy rzeczowej, jak bon do sklepu, karnet na zajęcia sportowe lub voucher do kina. Taki podarunek ma też tę zaletę, że zapada w pamięć na dłużej, bo nie stanowi jedynie przedmiotu, ale całe nowe doświadczenie.


Czytaj też: Nie chcesz kupować choinki? Wypożycz ją!


Jeżeli jednak decydujemy się na zakup fizycznego prezentu, to warto brać pod uwagę jego jakość i zrównoważony sposób produkcji. Materiały użyte do produkcji powinny być naturalne, a na metce warto szukać napisu fair trade, który oznacza, że na etapie produkcji nie doszło do niszczenia środowiska i nadużyć wobec pracowników.

Piękne i naturalne ozdoby

Drewno, naturalne materiały i szkło to świetna alternatywa dla tworzyw sztucznych. Tworzenie takich świątecznych ozdób to nie tylko sposób na obniżenie ilości ospadów powstałych w czasie świąt, ale również na wspólne rodzinne spędzenie czasu. Zamiast sztucznego wieńca w domu może zawisnąć upleciony samodzielnie, z naturalnych materiałów, udekorowany laskami cynamonu, suszonymi plastrami pomarańczy, znalezionymi w lesie szyszkami i wstążką, która w poprzednim roku była owinięta wokół papieru opakowaniowego. Do takich artystycznych zajęć warto zachęcić dzieci, podobnie jak do zbierania szyszek w lesie.


Czytaj też: Jednorazowe kubki z dodatkową opłatą? 20 gr więcej za każdy z nich


Dobrym pomysłem jest przygotowanie ozdób papierowych. Wspólnie wykonać można popularny kolorowy łańcuch, który niekoniecznie musi się znaleźć na choince. Girlandę kolorowych papierów można chociażby podwiesić pod sufitem w pokoju dziecięcym. Z papieru można wykonać także aniołki, bombki, gwiazdy i wiele innych niepowtarzalnych dekoracji. Takie przygotowywanie świątecznych ozdób to magiczne przygotowanie do okresu świątecznego.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Freepik

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE