Wielu Polaków, pomimo troski o środowisko, gubi się w systemie selektywnej zbiórki odpadów. Często brakuje im klarownej informacji o tym, który z pojemników jest tym właściwym. W odpowiedzi na tę potrzebę powstała aplikacja ekologiczna Sorteusz.

Aplikację stworzyła Magdalena Dziczek, od kilkunastu lat związana z branżą odpadową i opakowaniową. Projekt został zainicjowany przez Biedronkę, Nestle Polska, Organizację Odzysku Opakowań Rekopol i Fundację PlasticsEurope.

Reklama

Aplikacja Sorteusz

Sorteusz jest aplikacją, która podpowie, gdzie wyrzucić karton po mleku, zepsutą zabawkę, pudełko po pizzy, przeterminowane leki, folię po chipsach czy odpady ze styropianu. W tym celu wystarczy zeskanować kod kreskowy opakowania, które ma trafić do śmietnika, albo wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę.

Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu lub wyszukać odpad po frazie, żeby uzyskać odpowiedź dotyczącą właściwego koloru pojemnika, zgodnego z obowiązującym w Polsce systemem pięciopojemnikowym. A jeśli danego kodu kreskowego nie ma jeszcze w bazie, wystarczy dodać zdjęcie opakowania i wysłać je Sorteuszowi, który przyporządkuje odpad do odpowiedniego koloru pojemnika, a zaangażowanego użytkownika nagrodzi punktami za aktywność precyzuje autorka aplikacji Sorteusz.


Czytaj również: Aplikacja zaprojektowana po to, by oszczędzać energię elektryczną


Edukacja i rywalizacja

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub AppStore. Za każde zeskanowanie produktu lub wyszukanie odpadu przyznaje się użytkownikom punkty. Podobnie jest w przypadku dodania nowych kodów kreskowych, których nie ma jeszcze w bazie. Najbardziej zaangażowane osoby mogą liczyć na ciekawe nagrody.

– Aplikacja Sorteusz przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą solidnie sortować śmieci i fajnie się przy tym bawić. Ma za zadanie ułatwić życie – także w zakresie monitorowania odbioru odpadów z nieruchomości – i dostarczać przygotowywanej przez ekspertów porcji wiedzy na temat ochrony klimatu, recyklingu i obiegu surowców – mówi Magdalena Dziczek.


Czytaj również: W Polsce powstała aplikacja, która może rozwiązać problem marnowania jedzenia


Przypomnienie o terminie odbioru odpadów

Oprócz funkcji ułatwiających segregowanie śmieci dostępny jest także kalendarz, w którym można łatwo dodać termin odbioru odpadów z nieruchomości. Dzięki temu Sorteusz przypomni, że trzeba przygotować i wystawić odpowiednie worki.

Sorteusz nie tylko informuje, ale też edukuje. Rozprawia się z mitami na temat właściwego postępowania z odpadami, pokazuje, na czym polega recykling, tłumaczy, dlaczego warto sortować, i pokazuje, że plastiki to też cenny materiał, który warto przywracać do obiegu, oraz przywołuje konkretne dane dotyczące surowców oraz odpadów surowcowych tłumaczy Magdalena Dziczek.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Biznes newseria

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE