Oszczędzać energię elektryczną można na wiele sposobów. Jednym z nich jest monitorowanie obciążenie sieci elektroenergetycznych. Takie działanie pomaga w obniżeniu rachunków, ale też przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego innych użytkowników.

Reklama

Drobne gesty mają duże znaczenie, także przy oszczędzaniu energii elektrycznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną Energetyczny Kompas, która pomoże w planowaniu używania urządzeń w taki sposób, by było to najbardziej korzystne dla systemu elektroenergetycznego oraz środowiska. Świadome i odpowiedzialne korzystanie z energii elektrycznej pozwoli także na zmniejszenie rachunków za prąd.

Kiedy warto oszczędzać energię elektryczną?

Aplikacja pokazuje tzw. energetyczne godziny szczytu. Są one wyznaczane na kolejny dzień (z wyjątkiem niedziel i świąt) i publikowane przed godz. 17. Są to godziny, w których prognozowane zapotrzebowanie będzie zaspokajane w największym stopniu przez elektrownie węglowe i gazowe. Elektrownie konwencjonalne muszą w tych godzinach pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy, niezbędnej dla zbilansowania krajowego systemu
elektroenergetycznego i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

Obniżanie ceny prądu

W sytuacji bardzo napiętego bilansu pracują wszystkie dostępne moce wytwórcze, w tym także te najmniej efektywne, generujące najwięcej CO2 i produkujące najdroższą energię. Mechanizmy rynkowe powodują, że to właśnie te najmniej efektywne i najdroższe elektrownie będą wyznaczały cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie.

Aplikacja Energetyczny Kompas ułatwi świadome korzystanie z energii elektrycznej. Użytkownicy znajdą w niej także porady, jak łatwo zaoszczędzić energię i obniżyć rachunki za prąd. Warto wyłączyć urządzenia, z których nie korzystamy – na przykład telewizor w trybie czuwania może pobierać zaskakująco dużo prądu, podobnie jak zbędne oświetlenie.

Jak działa aplikacja?

W aplikacji Energetyczny Kompas pokazywane są trzy rodzaje godzin: zielone to te, w których nie ma konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej. Na żółto oznaczone są godziny szczytu – w nich szczególnie warto oszczędzać prąd. Trzeci rodzaj to godziny czerwone – są one pokazywane tylko wówczas, gdy sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest wyjątkowo trudna. Wówczas każda oszczędność jest bardzo ważna!

Aplikacja jest dostępna w wersjach na urządzenia z systemami Android i Android. Za jej stworzenie wspólnie z PSE odpowiada spółka PSE Innowacje.

Wyzwanie – oszczędzanie

Porady dla oszczędnych:

  • Popularna farelka o mocy 2 kW przez trzy godziny zużywa tyle energii elektrycznej, co średniej klasy lodówka przez ponad cztery dni!
  • Piekarnik jest jednym z najbardziej energochłonnych domowych urządzeń – zużywa ok. 1,5 kWh energii elektrycznej na godzinę. Warto korzystać z niego poza godzinami szczytu.
  • Jeżeli korzystasz z pompy ciepła – zmniejsz temperaturę grzania o jeden-dwa stopnie w ciągu godzin szczytu.
  • Wymieniając tradycyjną żarówkę 60 W na dającą podobne światło czterowatową żarówkę LED w ciągu dwóch miesięcy oszczędzisz 22,33 zł.
  • Płyty indukcyjne mają dużą moc, ale dzięki temu szybciej podgrzewają potrawy. Można zwiększyć efektywność grzania: używaj garnków dobranych do wielkości „palnika” i przykrywaj je.
  • W pralce i zmywarce wybieraj możliwie najniższą temperaturę. Lepiej też zrobić jedno duże pranie lub zmywanie niż kilka mniejszych.
  • Jeśli w tym samym czasie 500 tys. gospodarstw domowych skorzystałoby z grzejników elektrycznych (popularnych farelek) o mocy 1500 W każdy, godzinowe zapotrzebowanie na moc wzrosłoby o 750 MW. To tyle, ile dostarcza bardzo duże źródło wytwórcze w polskim systemie elektroenergetycznym. Włączenie wielu grzejników elektrycznych na raz zwiększyłoby zapotrzebowanie, którego zaspokojenie wymagałoby uruchomienia wszystkich dostępnych mocy, w tym tych najdroższych i najbardziej emisyjnych.

Czym jest PSE?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka
zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie
najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości prawie 16 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji
elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Energetyczny Kompas

Źródło: PSE, Energetyczny Kompas

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE