Kupiłeś lub zrobiłeś za dużo jedzenia? Nie masz już na coś ochoty? Chcesz zmienić dietę i styl życia? Masz pełną lodówkę, a jutro wyjeżdżasz na urlop? Polska firma Copernicus Apps przychodzi z gotowym rozwiązaniem. To  FullFridge.app – bezpłatna aplikacja, która może rozwiązać problem marnowania jedzenia.

W Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności rocznie, z tego 60 proc. bezpośrednio przypada na konsumentów. Główną przyczyną problemu są nadmierne zakupy. Ministerstwo Rolnictwa wskazało jesienią, że w każdej sekundzie do kosza trafia 153 kg produktów, w tym 92 kg wyrzucają konsumenci. Najczęściej w śmietnikach lądują pieczywo, świeże owoce, warzywa, wędliny oraz napoje mleczne. Polska firma Copernicus Apps chcąc poprawić tę niechlubną statystykę, stworzyła innowacyjną i bezpłatną aplikację na telefon, dającą Polakom narzędzie do dzielenia się jedzeniem.

Reklama

W okresie świąt Polacy wyrzucają 30% więcej jedzenia

Święta Wielkanocne to czas, który wiąże się z tradycyjnymi, obfitującymi w jedzenie, spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi. Niestety, to także czas, kiedy marnujemy więcej jedzenia niż zazwyczaj. W trakcie świąt Polacy wyrzucają aż 30% więcej jedzenia niż w pozostałych miesiącach. Przyczyną tego jest m.in. nadmiar zakupów, brak planowania oraz gotowanie zbyt dużej ilości potraw. Dodatkowo okres pandemii wykształcił w nas nawyki zakupowe, które mogły zwiększyć skalę problemu, gdyż z przeprowadzonego badania na zlecenie firmy McCormick i Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że 52% Polaków podczas pandemii robiło większe zakupy niż przed.

Polska aplikacja ma szansę zmniejszyć skalę marnowania jedzenia

Adrian Iwanek programista z zawodu i zamiłowania wraz z zespołem postanowił stworzyć narzędzie, które pozwoli ograniczyć skalę marnowania jedzenia. Zespół Copernicus App napisał innowacyjną aplikację mobilną Full Fridge (z ang. pełna lodówka), pozwalającą na stworzenie w komórce wirtualnej lodówki, co daje możliwość dzielenia się jedzeniem z innymi użytkownikami mieszkającymi w sąsiedztwie. Dzięki Full Fridge każdy użytkownik może mieć swoją wirtualną lodówkę niezależnie od miejsca zamieszkania – w domu, w mieszkaniu, w mieście lub na wsi. Aplikacja umożliwia łatwe dzielenie się jedzeniem z potrzebującymi, sąsiadami lub przyjaciółmi. Dodatkowo, dzięki Full Fridge użytkownicy mogą poznać ludzi i nawiązać nowe relacje.


Czytaj też: Polacy co sekundę wyrzucają do kosza 92 kg żywności


Full Fridge – jak działa wirtualna lodówka?

Wirtualna lodówka w aplikacji Full Fridge.app jest bardzo prosta w obsłudze – dodanie jedzenia zajmuje zaledwie 30 sekund. Co ważne, użytkownik nie musi pamiętać, aby usuwać ogłoszenia, ponieważ po upływie wskazanej daty, produkt sam zniknie z lodówki. Użytkownik, który otwiera aplikację, zobaczy w niej najbliżej zlokalizowane lodówki, dzięki czemu nie musi tracić czasu i pieniędzy, aby odebrać jedzenie. Do przeglądania ogłoszeń i kontaktowania się z użytkownikami, wystarczy zainstalowana aplikacja.

Full Fridge to bezpieczna aplikacja

Troska o bezpieczeństwo użytkowników aplikacji Full Fridge.app jest jednym z najważniejszych aspektów, o który zadbali jej twórcy. Wirtualna lodówka jest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników, którzy muszą potwierdzić swoją tożsamość, rejestrując się poprzez konta w mediach społecznościowych, konta: Google, Apple lub zakładając konto podając adres e-mail. Dzięki tym rozwiązaniom możliwa jest weryfikacja użytkownika. Właściciel wirtualnej lodówki sam decyduje, w jaki sposób mogą kontaktować się z nim inni użytkownicy oraz w jaki sposób przekazać jedzenie.

Skąd pobrać wirtualną lodówkę?

Aby pobrać aplikację Full Fridge, należy przejść do sklepu z aplikacjami na swoim urządzeniu mobilnym, tj. App Store lub Google Play, i wyszukać “Full Fridge”. Po znalezieniu aplikacji, można ją pobrać i zainstalować na urządzeniu. Linki do aplikacji można także znaleźć na stronie internetowej pod adresem https://fullfridge.app/

Polska aplikacja ma szansę zmienić świat

Full Fridge to polska aplikacja, która dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu może przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności na całym świecie. Dostępna już jest wersja angielskojęzyczna aplikacji, która umożliwia użytkownikom z innych krajów korzystanie z wirtualnej lodówki i dzielenie się jedzeniem z sąsiadami i potrzebującymi. Dzięki temu Full Fridge staje się częścią globalnego ruchu, który dąży do zmniejszenia ilości marnowanej żywności, ochrony środowiska i budowania społeczności opartej na wartościach zrównoważonego rozwoju.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: CopernicusApps.com

zdjęcie: pl.freepik.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE