Biometan i biowęgiel – to te produkty mogą powstać z wykorzystaniem zieleni miejskiej. Brytyjczycy chcą, by skoszona trawa zapewniła im dostawy energii i ciepła. Wszystko to odbywać się ma w ramach projektu Greenprint.
8000 budynków zostanie zasilonych dzięki trawie rosnącej na poboczach. Wytwarzanie bioenergii z takiego substratu to dobry sposób na zagospodarowanie roślinności, która z powodu zlokalizowania blisko ciągów komunikacyjnych zawiera wysokie stężenie metali ciężkich.
Dekarbonizacja dróg
Projekt Greenprint jest realizowany w hrabstwie West Sussex w Anglii. Został wsparty kwotą 4 mln funtów przez Departament Transportu. Stanowi jeden z elementów trzyletniego projektu ADEPT Live Labs 2, dążącego do dekarbonizacji krajowej sieci autostrad. Osiągnięcie tego celu ma się odbywać m.in. poprzez stosowanie biowęgla jako dodatku do nawierzchni dróg.
Korzyścią wskazywaną przez władze hrabstwa jest poprawa bioróżnorodności w miejscach koszenia trawy oraz fitoremediacja, czyli oczyszczanie gleb z nadmiaru metali ciężkich z wykorzystaniem roślin. Trwają prace nad dalszym rozwojem projektu, w celu poprawy jego opłacalności i zminimalizowania ewentualnych kosztów środowiskowych. Okres monitorowania efektów tych działań zajmie 5 lat.
Skoszona trawa jako źródło zasilania
Standardowo trawa w miastach jest koszona 8-10 razy w roku. Na cele projektu Greenprint zmniejszono tę liczbę do 4-5 razy. To właśnie ten aspekt gwarantuje poprawę bioróżnorodności, która jest możliwa dopiero, gdy w wysokiej roślinności mogą żyć owady.
Czytaj też: Finlandia stawia na bioLNG. Powstaje pierwszy z krajowej sieci zakładów produkcyjnych
Trawa będzie mieszana z domowymi odpadami biodegradowalnymi zebranymi z okolicy. Następnie ten substrat zostanie poddany fermentacji metanowej. Mieszanka w komorze pozostanie przez 45 dni, podczas których uwalniał się będzie biogaz. Zostanie on oczyszczony do biometanu, a następnie zatłoczony do sieci gazowej. W tej formie wykorzystają go mieszkańcy.
Zdjęcie: Pixabay
Źródło: South Gloucestershire Council, West Sussex