Zarząd Województwa Małopolskiego, w ramach zmian wprowadzonych do uchwały antysmogowej, zaproponował przedłużenie okresu wymiany kopciuchów do końca 2023. Pomysł spotkał się z falą krytyki. Stanowcze NIE dla jakichkolwiek opóźnień i zmian wyraził również burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Reklama

Małopolska uchwała antysmogowa

Zgodnie z projektem zmian procedowanym przez Zarząd Województwa Małopolskiego uchwała antysmogowa zakazująca używania w Małopolsce „kopciuchów” oraz paliw złej jakości miałaby zacząć obowiązywać rok później niż to wcześniej założono, czyli od stycznia 2024.

Władze tłumaczą swoją decyzję trudną sytuacją na światowych rynkach energetycznych.

„W obliczu rosnących cen, braku pewności co do ciągłości dostaw surowców oraz zawieszenia przez dostawców gazu wykonywania nowych przyłączy, celowe jest umożliwienie mieszkańcom Małopolski odłożenia wyboru źródła ogrzewania o okres jednego roku” – czytamy w uzasadnieniu zmian do uchwały.

NIE dla zmian w uchwale

Wśród licznych głosów sprzeciwu wobec wprowadzania zmian w uchwale, która dla Małopolski zaczęła obowiązywać w 2017 roku, swoje stanowcze NIE zakomunikował również burmistrz Skawiny, gminy, która z determinacją walczy o lepsze powietrze dla swoich mieszkańców.

– Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. To nie frazes, czy demagogiczne hasło, lecz suchy fakt. Smog nie uznaje granic administracyjnych, wszyscy oddychamy tym samym zanieczyszczonym powietrzem. Żeby rozwiązać ten problem potrzebujemy odwagi i konsekwencji w działaniu. Każdy rok opóźnienia oznacza kolejnych mieszkańców cierpiących z powodu chorób układu oddechowego i nowotworów. – podkreśla burmistrz Norbert Rzepisko.


Czytaj też: Skawina – droga do zakazu palenia węglem


Skawina – zakaz palenia węglem od 2030 r.

Procedowane przez Zarząd Województwa Małopolskiego zmiany nie obejmą Skawiny bezpośrednio. Gmina posiada własną lokalną uchwałę antysmogową, którą niemal jednogłośnie przyjęła Rada Miejska. Dokument wprowadza od 2023 roku zakaz używania “kopciuchów”. Władze Skawiny poszły o krok dalej niż Małopolska i od 2030 roku wprowadzą całkowity zakaz palenia węglem. Tak zdecydowane kroki w gminie nie przyniosą skutku, jeżeli województwo będzie opóźniało działania.

– Nie może dojść do sytuacji, w której Skawina będzie jedyną gminą w okolicy pozbawioną “kopciuchów”. Każdy rok zwłoki naraża naszych mieszkańców na wdychanie trujących oparów emitowanych przez bezklasowe kotły, które niestety będą napływały z gmin sąsiednich. Niczego nie opóźniajmy. Wymaga tego nie tylko troska o zdrowie mieszkańców, ale również uczciwość wobec tych osób, które wykazały się odpowiedzialnością, podjęły wysiłek i wymieniły bezklasowy kocioł na znacznie mniej szkodliwy – przekonuje Norbert Rzepisko.

Dofinansowanie dla mieszkańców Skawiny

Za apelami i namowami władz Skawiny idzie konkretne wsparcie i dofinansowania nie tylko do wymiany “kopciucha”, ale również do kompleksowej termomodernizacji zmniejszającej ilość ciepła potrzebnego do ogrzania budynku. W ramach dotacji gminnych mieszkańcy mogą uzyskać 7,5 tys. zł dofinansowania na wymianę pieca na gazowy. 10 tys. zł wsparcia jest przeznaczane na zakup i montaż pompy ciepła, a w przypadku pieca na biomasę dopłata wynosi 6 tys. zł. Dodatkowo w ramach programu Czyste Powietrze mieszkańcy mogą uzyskać nawet 90 procent dofinansowania kosztów likwidacji “kopciucha” i wymiany na mniej szkodliwe źródło ogrzewania.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, rmf24.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE