Ekologiczne budownictwo zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Dla kontrahentów, obok ceny czy lokalizacji, istotne jest dziś spełnianie standardów ESG, związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Głównym celem tych kryteriów jest dążenie do zrównoważonego rozwoju.
– Trend jest oczywisty i długotrwały: rynek stawia na zrównoważone budownictwo proekologiczne oraz cyfryzację procesów – ocenia Mariusz Górecki, prezes zarządu i dyrektor generalny Atlas Ward Polska.
Czytaj również: 5 dobrych praktyk Ørsted z zakresu ESG i zrównoważonego rozwoju
Zasady zrównoważonego rozwoju
Inwestowanie w ESG buduje długoterminową wartość marki w oczach klientów i inwestorów, którzy coraz częściej wymagają od przedsiębiorców, by działali zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
– Budynki odpowiadają za około 40% globalnego zużycia energii i jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych. Z kolei magazyny są jednym z głównych ogniw w łańcuchach dostaw. Deweloperzy i ich najemcy poszukują zatem rozwiązań, aby osiągać cele neutralności klimatycznej w budynkach. Wynika to nie tylko z konieczności implementacji unijnego prawa, ale oczekiwań szeroko pojętego rynku – tłumaczy Mariusz Górecki.
Czytaj również: Hisense wśród wpływowych chińskich przedsiębiorstw w obszarze ESG
System BREEAM
Według raportu Colliers „Market Insights” już 80% najemców obiektów magazynowych, przemysłowych i logistycznych wymaga od deweloperów zastosowania konkretnych rozwiązań środowiskowych. Presja rynku przynosi efekty: w 2022 r. tzw. zielone budynki magazynowe stanowiły już w Polsce ponad 41% wszystkich powierzchni.
Jeżeli dany budynek jest ekologiczny, może uzyskać odpowiedni certyfikat. Przykładowo system BREEAM, czyli metoda oceny środowiskowej zakładu badań budowlanych określa, czy dana inwestycja została zaprojektowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, gwarantującymi wysokie parametry w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania czy optymalizacji kosztów eksploatacji.
– System oceny BREEAM jest jednym z kluczowych mierników zrównoważonego rozwoju w kontekście budownictwa magazynowego i logistycznego. Warto przypomnieć, że pierwszy obiekt w Polsce, który otrzymał ten certyfikat na poziomie „Outstanding” w kategorii BREEAM Final New Construction dla obiektów przemysłowych, to zrealizowana przez nas inwestycja Panattoni Park Szczecin III – zaznacza prezes Atlas Ward Polska.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!źródło: PAP MediaRoom
zdjęcie: Atlas Ward Polska