Oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie magazynu Rynek Biogazu i Biometanu. Kryzys w Ukrainie pokazał (nie tylko nam), jak bardzo gospodarki krajów europejskich uzależnione są od paliw z Rosji. Sytuacja powinna skutkować tym, że wkrótce w kraju pojawią się kolejne biogazownie i biometanownie.
Pisze Beata Klimczak, redaktor naczelna
Powstanie tych ostatnich optymistycznie zapowiadaliśmy na łamach „Magazynu Biomasa” już w 2020 r. Jak dotąd nie mamy żadnej. A przecież potencjał do produkcji jest ogromny. Dlatego z nieukrywaną zazdrością patrzymy na to, co dzieje się w małej, ale ambitnie realizującej plany programu „Green Growth” Danii.
Wystarczyło jej 10 lat na przeprowadzenie potężnej (r)ewolucji energetycznej z poparciem elit władzy, nauki i społeczeństwa. Obecnie w sieci gazowej Danii jest ponad 27% oczyszczonego biogazu! (dziś może więcej, bo to dane z połowy maja br.). Czy tak nie mogłoby być w Polsce?
Przecież nasz potencjał wykorzystania odpadów (piszemy o tym regularnie w „Rynku biogazu i biometanu”, także na kolejnych stronach aktualnego wydania) jest co najmniej kilkakrotnie wyższy. Możemy narzekać na negatywne doświadczenia z niesprawdzającymi się w polskich warunkach klimatycznych technologiami, na opory społeczne, na „niebankowalność”, długie procesy administracyjne, brak udogodnień, wsparcia, na niesprzyjające prawo i na władzę. Z tym, że czasu mamy coraz mniej – także w kontekście wytycznych i wymagań UE. Czy zdążymy? Wątpię.
V Narodowy Kongres Biometanu
– KLIKNIJ ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ TERAZ!
Może zawczasu przygotujmy sobie usprawiedliwienie, dlaczego jesteśmy w ogonie Europy, bo jak widać Francja niemal co tydzień podłączała do sieci małe biometanownie, a Dania postawiła na duże obiekty. Pozytywne wiadomości płyną także zza oceanu. Rolnicze stany USA zaczynają rozumieć, że biogazownia to nie tylko prąd i ciepło, ale także, a może u nich przede wszystkim, zagospodarowanie odpadów. Skoro więc Dania nie jest dla nas przykładem to może Stany? Pozwolę więc spuentować: Houston, w czym mamy problem?
O tym będziemy rozmawiać podczas V Narodowego Kongresu Biometanu, który odbędzie się w Warszawie, a z którego wnioski zrelacjonujemy na łamach wrześniowego wydania „Poradnika inwestora biogazowego”.
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Rynek Biogazu i Biometanu – spis treści:
- FORUM BRANŻY
- Eksperci odpowiadają na pytanie: Biometan czy wodór? Który powinien mieć priorytet?
- RYNEK BIOMETANU
- Przyszłość energetyczna Europy zależy od biometanu
- Platforma handlowa umożliwi rozwój segmentu biometanu
- Biometan i bioLNG – jakie są realne perspektywy?
- BIOMETAN NA ŚWIECIE
- Dania – biogazowy prymus Europy
- Ukraina – projekty biometanowe czekają na wsparcie
- TECHNOLOGIE
- Biopropan – ambitny kuzyn biometanu
- Wodór i biometan. Konkurenci czy komplementarne rozwiązanie?
- Korzyści z symulacji pracy instalacji uzdatniania biogazu
- EnviTec Biogas – rozwiązania szyte na miarę dla zielonej energii w Europie
- WYWIAD
- Wyżej, coraz wyżej z ładowarkami WEIDEMANN – rozmowa z Pawłem Suchockim, dyrektorem Działu Maszyn Rolniczych Wacker Neuson
- Prasy rotacyjne na miarę
- Mechaniczne przetwarzanie surowców zawierających włókna dla biogazowni przy użyciu prasy KAHL
- RYNEK BIOGAZU
- Kierunki zagospodarowania pofermentu z biogazowni rolniczych
- Witajcie w nowym świecie bez CO2
- Biogazownie w Polsce
- RYNEK OZE
- Większe małe OZE
- BIOGAZ ODPADOWY
- W Bydgoszczy wybudują nowoczesną biogazownię
- Olsztyński ZGOK w nowej energetycznej odsłonie
- Energetyczne wykorzystanie bioodapadów
- PRODUKCJA BIOGAZU
- Odsiarczanie – kluczowy proces oczyszczania biogazu
- Magazynowanie biogazu