17 lutego wystartowały pierwsze nabory do programu dofinansowań dla Podkarpacia, który obejmuje m.in. inwestycje w działania łagodzące zmiany klimatyczne, ochronę środowiska i OZE.

Podkarpacie zyska fundusze na zieloną energię

Program Fundusze europejskie dla Podkarpacia przedstawiono w czwartek 16 lutego, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena, w Jasionce koło Rzeszowa. W spotkaniu uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie instytucji publicznych, firm i organizacji pozarządowych, a także sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Reklama

Najważniejszymi obszarami, które samorząd województwa chciałby wesprzeć, są gospodarka, przedsiębiorczość, infrastruktura drogowa i kolejowa, projekty związane z ochroną środowiska, zieloną energią i odnawialnymi źródłami energii, a także edukacją i ochroną zdrowia.

– W tych trudnych czasach związanych z konsekwencjami skutków agresji Rosji putinowskiej na Ukrainę, udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską, aby do gmin przygranicznych, tam gdzie są małe i średnie firmy, trafiły właśnie dotacje, a nie instrumenty zwrotne w postaci pożyczek, czy różnego rodzaju gwarancji. To jest dobra wiadomość – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.


Przegląd programów dofinansowania dla biogazowni i biometanowni


Walka o czystość powietrza

Wiceszefowa MFiPR przypomniała, że Podkarpacie jest liderem we wdrażaniu funduszy unijnych. Jest trzecim regionem w kraju, po woj. lubelskim i opolskim, z zatwierdzonym programem regionalnym na lata 2021-2027. Dzięki temu woj. podkarpackie otrzyma ponad 2 mld 265 mln euro. Komisja Europejska zatwierdziła fundusze 2 grudnia 2022 roku.

Zabezpieczenie dotacji dla przedsiębiorców z terenów graniczących z Ukrainą oraz możliwość wsparcia działań z zakresu ochrony klimatu, środowiska i poprawy jakości powietrza Jarosińska-Jedynak nazwała „sukcesem negocjacyjnym”.

– Naszym wyzwaniem jest walka o czystość powietrza, położyliśmy duży nacisk na nowe źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Chcemy też w obszarach społecznych wdrażać innowacje – mówił w czwartek marszałek podkarpacki Władysław Ortyl.

Decyzję zatwierdzającą nowy program regionalny na ręce marszałka woj. podkarpackiego przekazała zastępczyni dyr. Wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE Cinzia Masina. Zwróciła uwagę, że Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności.

 Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło: PAP Media Room

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE