26 października w Wykazie prac legislacyjnych pojawił nowy projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości wytwarzanego biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe. W wykazie widnieje on pod nr 1098. Obecnie trwają prace nad nadaniem mu ostatecznej formy.

Reklama

Rozporządzenie z szeregiem nowych standardów

Jak informuje uzasadnienie rozporządzenia:


Czytaj dalej: Co czeka polski sektor energetyczny? Programy partii, które zdobyły większość


  • W § 1 został określony zakres przedmiotowy projektu rozporządzenia.
  • W § 2 określono wymagania dotyczące przyrządów pomiarowych i ich podzespołów w zakresie wykonywania pomiarów ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe poprzez potwierdzenie właściwości metrologicznych danego egzemplarza przyrządu w postaci jego wzorcowania. Projekt rozporządzenia wprowadza obowiązek wzorcowania przyrządów pomiarowych i ich podzespołów przez podmioty dokonujące pomiarów i rejestracji ilości wytwarzanego biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wytworzonego i transportowanego środkami transportu innymi niż sieci gazowe. Wzorcowanie będzie wykonywane na zlecenie wnioskodawcy przez administrację miar lub właściwe, akredytowane laboratoria. Wynik wzorcowania, potwierdzający prawidłowość działania przyrządu pomiarowego, będzie poświadczony w świadectwie wzorcowania. Ponadto określono częstotliwość i miejsce pobrania próbki biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.
  • W § 3 określono wymagania w zakresie sposobu rejestracji ilości wytwarzanego biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe.
  • W § 4 określono sposób obliczania ilości wytwarzanego biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe poprzez zsumowanie wskazań przyrządów pomiarowo-rozliczeniowych instalacji odnawialnego źródła energii, w których konstrukcji, sposobie wykonania i charakterystyce metrologicznej uwzględniono aktualny poziom wiedzy i najlepszą praktykę.
  • W § 5 w ustępie 1 zaproponowano wzór, który przelicza ilość wytworzonego biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wytworzonego i transportowanego środkami transportu innymi niż sieci gazowe na ilość energii wyrażoną w MWh wykorzystując współczynnik konwersji wynikający z przeliczenia jednostek miar MJ na MWh (1 MWh = 3600⋅MJ, czyli 1MJ = 0,00028 MWh).
    W ustępie 2 określono zasady wyznaczania ciepła spalania biogazu, biogazu rolniczego i biometanu wytworzonego i transportowanego środkami transportu innymi niż sieci gazowe na podstawie stężeń co najmniej metanu, azotu, dwutlenku węgla, tlenu, które stanowią podstawowe składniki chemiczne biogazu, biogazu rolniczego i biometanu.
  • W § 6 określono termin wejścia w życie rozporządzenia. Proponuje się, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Biogaz z obligatoryjną analizą


Czytaj też: Współpraca w modelu win-win między biogazem a rolnikami


Podstawą prawną dla stworzenia tego rozporządzenia jest niedawna nowelizacja ustawy o OZE. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania. Po uzyskaniu ostatecznego podpisu ministra, projekt rozporządzenia wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jego ogłoszenia. Pełna treść projektu dostępna pod adresem: RCL.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: shutterstock

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE