Polska jest coraz bliżej wykorzystania potencjału, jaki tkwi w biometanie. PSG dąży do stworzenia warunków, w których rewolucja paliwowa stanie się możliwa.
Biogaz i biometan w Polsce 2023. Raport do pobrania za darmo
Szczegóły ujawnione na panelu dyskusyjnym
5 czerwca rozpoczęła się XI edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego – OSE GDAŃSK. W panelu pt. „Rynek energii elektrycznej, paliw oraz gazu” wziął udział prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, Robert Więckowski.
Dyskusja podczas sesji poświęcona była m.in. przyszłości gazu jako istotnego surowca dla polskiej energetyki, a także priorytetom i istniejącym ograniczeniom w zakresie rozbudowy gazowej sieci dystrybucyjnej.
– W 2050 r. Polska Spółka Gazownictwa będzie jednym ze stabilniejszych dystrybutorów energii w Polsce. A to dlatego, że już dziś chcemy stopniowo zastępować płynący naszymi sieciami gaz ziemny, czyli najbardziej ekologiczne z paliw kopalnych, zeroemisyjnym biometanem. Aby się to stało, musimy doprowadzić do takich zmian prawnych, aby inwestorom opłacało się budować biometanownie, a następnie przyłączać je do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa. Warto również podkreślić, że mieszkańcy Polski nie odwrócili się od gazu i cały czas widzą duży potencjał w przyłączaniu się do naszej sieci. Tylko w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wydaliśmy ponad 53 tys. warunków o przyłączenie. Wiele małych ciepłowni i elektrociepłowni widzi także swoją przyszłość w zasilaniu gazowym. Wszystko dlatego, że to pozwoli odciążyć je z opłat emisyjnych i produkować tańszą energię i ciepło. Dlatego mogę śmiało powiedzieć, że zielony gaz ma przyszłość i my zrobimy wszystko, żeby w naszej sieci było go jak najwięcej – powiedział Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: PSG
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE