Blisko pół tysiąca wniosków o przyłączenie biometanowni do sieci złożyli już w Polskiej Spółce Gazownictwa potencjalni inwestorzy. Planowane przez PSG wirtualne gazociągi i tzw. spinki systemowe mają pomóc rozwinąć rynek biometanu w Polsce.

Reklama

PSG to największy operator systemu dystrybucyjnego gazu w Europie. Niestety, istniejąca w Polsce sieć gazowa nie była projektowana i budowana pod kątem zagospodarowania lokalnych źródeł paliwa gazowego takich jak biogazownie. Tymczasem wykorzystanie biogazu zależy właśnie od możliwości przyłączenia instalacji wytwórczych do sieci gazowej i jej chłonności. Od lat branża biogazowa wskazuje te właśnie czynniki jako główne bariery w rozwoju rynku biometanu w Polsce.


Kongres Biogazu – sprawdź!


Wielu chętnych do produkcji biometanu

Tymczasem zainteresowanie produkcją biometanu rośnie – jak poinformowała podczas 7. Kongresu Biometanu w Poznaniu Urszula Zając z PSG, do spółki trafiło już 480 wniosków o przyłączenie biometanowni do sieci na łączną moc ok. 300 tys. m. sześc./godz., z czego aż 304 wnioski spłynęły tylko w okresie od początku 2023 r.! Najwięcej wniosków o przyłączenie złożono w Oddziale Zakładzie Gazowniczym w Poznaniu – 76, na kolejnych miejscach uplasowały się Warszawa (48), Łódź (41), Wrocław (31) i Koszalin (31). Generalnie liczba wniosków pokrywa się z przygotowaną przez NCBR mapą potencjału inwestycyjnego biometanu w Polsce (sprawdź TUTAJ), która wskazuje obszary cechujące się największą dostępnością substratów do produkcji biogazu – przede wszystkim woj. wielkopolskie, mazowieckie, podlaskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie.

Wirtualne gazociągi i spinki systemowe

Wobec tak dużego zainteresowania biometanem, Polska Spółka Gazownictwa planuje konkretne przedsięwzięcia, które mają z jednej strony umożliwić inwestorom podłączenie do sieci, a z drugiej zwiększyć chłonność samej sieci.
Rozwiązaniem problemu obszarów, na których nie ma możliwości włączenia się do sieci mają być wirtualne gazociągi. Na czym polega takie rozwiązanie? Wyprodukowany biometan z biogazowni ma trafiać do instalacji sprężania a następnie do kontenerów magazynujących. Stamtąd transportowany będzie za pomocą butlowozów (ciągników siodłowych z naczepą oraz zestawem butli połączonych w wiązki) do kontenerów magazynujących w lokalizacjach, w których przez stację redukcyjno-pomiarową można będzie zatłaczać gaz do sieci dystrybucyjnej.
Rozwiązaniem zwiększającym chłonność sieci dla odbioru biometanu mają być z kolei tzw. spinki systemowe. Kosztem ok. 500 mln zł PSG chce wybudować 68 takich spinek o długości od 0,4 km do 20 km.

Źródło: PSG

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE