Naukowcy z Washington State University stworzyli unikalną technikę obróbki wstępnej oczyszczania ścieków, która umożliwi przekształcenie 85% osadu ściekowego w biogaz.

Około połowa oczyszczalni ścieków w USA wykorzystuje fermentację beztlenową. Powstały w wyniku tego procesu osad, zwany biosolidem, zwykle trafia na wysypiska śmieci. Nowa metoda umożliwi skuteczne przekształcanie osadu ściekowego w biogaz, co obniży koszty oczyszczania ścieków i jednocześnie pomogło środowisku.

Reklama

Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe!


Jak wykorzystać potencjał osadu ściekowego?

Zespół badawczy z Washington State University przetestował nowy sposób obróbki wstępnej, dodając do niej dodatkowy krok. Do rozkładu osadów ściekowych wykorzystano zawierającą tlen parę wodną pod wysokim ciśnieniem.Po zakończeniu etapu wstępnego, pozostała część oczyszczania ścieków przebiegała zgodnie z konwencjonalnymi metodami.

Wykorzystywali ją już do przyspieszenia rozkładu słomy i materiałów drewnopochodnych, typowych dla lokalnego przemysłu. Nie byli jednak pewni, czy proces zadziała z innym składem osadów ściekowych, takim jak lipidy i białka ale byli pozytywnie zaskoczeni. Odkryli, że nowe rozwiązania umożliwiają przekształcenie ponad 85% materiału organicznego w biogaz. Wytworzyli w ten sposób o 98% więcej biometanu w porównaniu z dotychczasową praktyką.

Zespół WSU współpracuje z Clean-Vantage, start-upem zajmującym się czystą technologią, a także z Pacific Northwest National Laboratory, które przeprowadza analizę techniczno-ekonomiczną nowego procesu. Naukowcy zwiększają teraz skalę prac w swoim ośrodku pilotażowym zlokalizowanym na WSU Tri-Cities, aby szerzej zademonstrować proces. Przedsięwzięcie sfinansował Departament Energii USA.

Przekształcanie osadu ściekowego w biogaz – kto na tym skorzysta?


 Biogazownie w Polsce – sprawdź na mapie!


Nowa technologia może być szczególnie pomocna dla mniejszych społeczności, z których wiele jest zmotywowanych do działań na rzecz klimatu.

To nie jest bardzo zaawansowane technologicznie rozwiązanie – powiedziała kierowniczka badań Birgitte Ahring – Ale kluczem do jego sukcesu jest to, że jest tak wysoce wydajny, że może być użyteczny na bardzo małą skalę – wyjaśniła.

Powstałe paliwo może być wykorzystane do bezpośredniej produkcji energii elektrycznej lub jako źródło odnawialnego gazu ziemnego do transportu oraz jako część istniejącej sieci gazu ziemnego.

Gdyby można było wytwarzać własną energię elektryczną lub dla niektórych dużych elektrowni wytwarzać odnawialny gaz ziemny i dodawać go do sieci gazu ziemnego, można by zmniejszyć zużycie paliw kopalnych. Tutaj zaczynamy przechodzić do idei gospodarki o obiegu zamkniętym – tłumaczyła Ahring.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło i zdjęcie: Washington State University

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE