Naukowcy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzyli program, który przyda się właścicielom instalacji OZE. Jest to swego rodzaju prognoza pogody, jednak zamiast informacji o temperaturze, opadach i ciśnieniu, podaje ona dane dotyczące potencjalnej ilości energii elektrycznej wytworzonej przez instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe.

Reklama

Serwis prognoz OZE

Wytwarzanie energii ze źródeł wiatrowych i słonecznych podlega zmianom w zależności od czynników pogodowych. Wiedza o tym, jaką ilość prądu instalacje dostarczą w danym dniu jest przydatna, ponieważ pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii. Dzięki temu można zaplanować bardziej energochłonne czynności na okresy, gdy wydajność mikroinstalacji jest większa.

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-BIP udostępniło prosumentom system, który ułatwi wprowadzenie takich praktyk do ich codzienności. Najnowsze technologie numerycznego modelowania pogody i analizowanie danych pozwoliły stworzyć ogólnodostępny serwis prognoz OZE. Naukowcy zaprojektowali program, który przewiduje ilość wyprodukowanej energii w perspektywie kolejnych 3 dni. Dane pojawią się na stronie IMGW.


Czytaj też: Jak działa biogazownia rolnicza?


Energia pod kontrolą

Wartości prognostyczne przedstawiane są w ujęciu procentowym. Oznacza to, że w sytuacji, gdy prosument dysponuje 10 kW mocy zainstalowanej instalacji, a wartość przewidywana w serwisie wynosi 50%, to uzysk energii utrzyma się na poziomie 5 kW.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie i źródło: Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-BIP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE