Czy obowiązek skanalizowania mniejszych aglomeracji oznacza koniec szamb? Jak zapewnić oczyszczalni ścieków samowystarczalność energetyczną? Skąd brać fundusze na technologie umożliwiające oczyszczanie czwartego stopnia? O nowych obowiązkach gmin wynikających z dyrektywy ściekowej porozmawiamy podczas Forum Zielona Gmina w Warszawie 18-19 maja.

Reklama

Nowa dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych stawia przed samorządami bardzo wysokie wymagania. Inwestycje, jakich będą one wymagały z pewnością liczone będą w setkach milionów złotych. Co czeka sektor wod-kan w najbliższych latach?

O tym, co tak naprawdę oznaczają nowe przepisy i jak w praktyce przełożą się na funkcjonowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminach, porozmawiamy w gronie ekspertów podczas Forum Zielona Gmina. 


Zarejestruj się już dziś!


Kanalizacja musi być wszędzie?

Nowe regulacje mają odpowiadać aktualnym wyzwaniom w gospodarce ściekami komunalnymi. Po pierwsze dotyczyć będą konieczności rozwoju sieci kanalizacyjnej, i to również w mniejszych aglomeracjach – o równoważnej liczbie mieszkańców (RLM) co najmniej 1000. Dyrektywa wymaga bowiem podłączenia do niej wszystkich źródeł ścieków bytowych na takim obszarze. I to już do 2035 r! Co stanie się z funkcjonującymi szambami po tym terminie?

Kolejne pytania rodzi wymóg osiągnięcia przez oczyszczalnie ścieków samowystarczalności energetycznej. Instalacje dla aglomeracji o RLM większej niż 10 tys. będą musiały produkować co najmniej tyle samo energii, ile same zużywają. Jakie inwestycje będą musiały zostać zrealizowane?

Jakie inwestycje za miliardy?

Dużym, o ile wręcz nie największym wyzwaniem technologicznym może być wdrożenie wyższego, czwartego stopnia usuwania zanieczyszczeń, choć akurat ten wymóg dotyczyć będzie głównie największych oczyszczalni (RLM powyżej 150 tys., mniejsze oczyszczalnie – na podstawie analizy ryzyk).

Wszystkie wyzwania oznaczają dla gmin i przedsiębiorstw wodociągowych ogromne koszty – liczone w skali kraju w dziesiątkach miliardów złotych. Jakiego rodzaju inwestycje będą musiały zrealizować samorządy w najbliższych latach?

Na wszystkie pytania związane z dyrektywą ściekową odpowiadać będą nasi eksperci – specjalizujący się w tym sektorze prawicy oraz praktycy zarządzający większymi i mniejszymi przedsiębiorstwami

Słowem – pokażemy praktyczne rozwiązania dla Twojej gminy!

Ponadto tematyka Forum Zielona Gmina obejmować będzie OZE, gospodarkę wodno-ściekową, adaptację do zmian klimatu i biogaz. Szczegóły, program na stronie wydarzenia.

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE