Już dziś powinniśmy zainwestować w produkcję biometanu. Od kilku lat w Polsce wiele się mówi i pisze na ten temat, lecz biometanowni nadal nie ma. Na tle krajów europejskich jest to zaskakujące. Przykładowo Dania, Szwecja, Niemcy, Holandia oraz Hiszpania produkują biometan i odnoszą na tym polu sukcesy. Jakie są możliwości rozwoju polskiego rynku biometanu z punktu widzenia holenderskiej firmy Refuels? Firmy wyspecjalizowanej w pozyskiwaniu i dostarczaniu tego cennego surowca w Europie?

Biometan może być stosowany w przemyśle, rolnictwie, transporcie. I przyczynić się do ich dekarbonizacji. Ale nie jest jeszcze w tym zakresie wykorzystywany w Polsce. Pomimo oczywistej potrzeby redukcji emisji gazów cieplarnianych i z sukcesem rozwijanego sektora biometanu w krajach europejskich, w Polsce musi on powstać od podstaw.

Reklama

Produkcja biometanu

Brak wspierającego prawodawstwa i zachęt finansowych uniemożliwił przejście na uzdatnianie biogazu i wtłaczanie go do sieci, a utrzymująca się niepewność co do parametrów jakościowych biometanu i dostępnej mocy sieci w zakresie wtłaczania, uniemożliwia wielu producentom biogazu konwersję z agregatów kogeneracyjnych na instalacje do uzdatniania biogazu.


Sprawdź: Produkcja biometanu rośnie! W Europie wzrost o 51 proc.!


Pomimo faktu, że wszyscy interesariusze wydają się być zwolennikami ustanowienia sektora biometanu w Polsce, nie znaleziono jeszcze właściwego rozwiązania, w którym wszyscy oni wnieśliby to, co jest w stanie ułatwić produkcję i zastosowanie biometanu. Refuels proponuje, aby istniała ograniczona liczba projektów biometanowych (ang. free harbours) – do testowania istniejącej, sprawdzonej, europejskiej technologii do wtłaczania biometanu do sieci i jego dalszego wykorzystywania. Holenderskie doświadczenie uczy, że sektor ten nie potrzebuje dotacji rządowych, lecz wymaga zabezpieczenia legislacyjnego dla projektów. W 11 krajach europejskich Refuels pracuje na tej zasadzie od 2014 roku, ze świetnymi wynikami, oferując długoterminowe umowy na odbiór biometanu.

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Konieczność ograniczenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych – w celu spowolnienia zmian klimatycznych oraz ograniczenia globalnego ocieplenia i podnoszenia się poziomu mórz – wynika z licznych badań oraz została określona w wytycznych i dyrektywach europejskich. Najnowszą z nich jest „Fit for 55”, część Europejskiego Zielonego Ładu, która umożliwi UE osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. poprzez zwiększenie celu redukcji emisji do 2030 r. z 40% (nasza obecna trajektoria) do 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Jasper Nillesen, Maria Katarzyna Pieśla / Refuels
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE