Pożar w fabryce pelletu w Popowie wybuchł w nocy z 29 na 30 sierpnia. Ogień zajął dwa budynki produkcyjno-magazynowe. W trwającej 11 godzin akcji udział wzięło 20 zastępów straży pożarnej. To już kolejny w tym roku incydent pożarowy w pelleciarni.
W zakładzie produkującym pellet Mimar w nocy z 29 na 30 sierpnia wybuchł pożar. Zgłoszenie o pożarze otrzymała straż pożarna z Lęborka. Po przybyciu strażaków na miejsce ogniem całkowicie zajęte były dwa budynki produkcyjno-magazynowe.
W trwającej ok. 11 godzin akcji ratowniczej wzięło udział 20 jednostek straży pożarnej. Strażakom udało się ochronić przed pożarem znajdujący się w sąsiedztwie budynek mieszkalny oraz dwa budynki gospodarcze wraz z maszynami rolniczymi. Nikomu nic się nie stało. Straty oszacowane przez właściciela zakładu to ok. 1,5 mln zł. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane.
ZOBACZ: WYBUCH W PELLECIARNI? JAK TO MOŻLIWE…
Pożar w fabryce pelletu w Popowie to kolejny w tym roku incydent pożarowy w zakładach przetwarzających drewno. W kwietniu PSP Słupca i PSP Września gasiły pożar w zakładzie produkującym pellet w Stawie (gmina Strzałkowo), 18 sierpnia palił się tartak w miejscowości Garby w Wielkopolsce, a 25 sierpnia br. 13 zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem w fabryce pelletu w Zajączkach pod Ostrzeszowem.
Również 2019 rok to szereg wydarzeń pożarowych w pelleciarniach, zakładach drzewnych czy firmach produkujących biomasę – m.in. w zakładzie przetwórstwa słomy w Jordanowie Śląskim, na terenie fabryki pelletu w Ciepłowodach i Piszu, w tartakach w Czarnej Wsi Kościelnej i Bujały.
– Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe są ogromnie ważne w branży drzewnej. Niestety mamy wrażenie, że liczba incydentów pożarowych w fabrykach pelletu z roku na rok nie maleje. To oznacza, że przedsiębiorstwa mają duży problem z odpowiednią ochroną ppoż i wybuchową swoich zakładów – mówi Jolanta Kamińska z Biomass Media Group, organizator V Forum Pelletu. – Zdajemy sobie sprawę, że koszty nowoczesnej, pełnej ochrony przeciwpożarowej są bardzo wysokie. Ale straty spowodowane pożarem mogą wynieść nawet miliony złotych. Przekonał się o tym jeden z producentów pelletu z Wielkopolski, u którego pożar wybuchł i w 2019 i w sierpniu 2020 roku – komentuje J. Kamińska.
OCHRONA PPOŻ W FABRYCE PELLETU PODCZAS V FORUM PELLETU – ZAREJESTRUJ SIĘ!
– Temat doboru instalacji przeciwpożarowej będziemy omawiać podczas V Forum Pelletu, 28 września w Hotelu Ossa. Prelekcję w tym zakresie poprowadzą specjaliści z Grupy Wolff, dostarczający systemy i instalacje przeciwpożarowe. Ich wystąpienie poprzedzi pokaz wybuchów pyłów oraz zabezpieczeń przeciwwybuchowych zorganizowany podczas na terenie otwartym podczas konferencji – mówi Jolanta Kamińska.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie: KW PSP Gdańsk
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE