8 maja br. o godzinie 14:40 Państwowa Straż Pożarna w Raciborzu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Nędzy zostały wezwane do wybuchu. Doszło do pożaru kotłowni, w której znajdował się piec na pellet.

Reklama

Niespodziewany pożar

Nędza to miejscowość na Śląsku w gminie Racibórz. To właśnie z tej wsi wykonano połączenie pod numer 998, by powiadomić o pożarze piwnicy. Na miejscu stawiły się dwa zastępy OSP Nędza i dwa zastępy PSP Racibórz. Strażacy przez blisko 2 godziny walczyli z ogniem.


Czytaj też: Jak rozpoznać sfałszowany certyfikat ENplus®?


Skutki nieodpowiedniego składowania pelletu

Do ugaszenia ognia zastosowano wodne prądy. Szacowane straty materialne wynikające ze zdarzenia ocenia się na około 5000 złotych. Ponadto w czasie pożaru poparzona została kobieta. Zespół ratownictwa medycznego opatrzył ją, a następnie przewiózł do szpitala.

Podpalony został pellet składowany w zbyt bliskiej odległości od pieca. Nie był to jednak główny powód zaistniałej sytuacji.

– Nieodpowiednie składowanie pelletu nie było bezpośrednią przyczyną zdarzenia. Wstępnie uznano, że to brak ostrożności przy posługiwaniu się otwartym ogniem. Doprowadziło to jednak także do zapalenia pelletu – poinformował st. kpt. Mateusz Wyrba, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Raciborzu.


Zarejestruj się na forum pelletu


Jak bezpiecznie składować pellet?

O prawidłowym przechowywaniu pelletu pisaliśmy już wielokrotnie.

Warto także stosować się do przepisów zawartych w rozporządzeniu o ochronie przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zaleca się, aby pellet był składowany co najmniej 0,5 m od urządzeń grzewczych. Ponadto zabronione jest składowania materiałów niebezpiecznych pożarowo w piwnicy. Nieodpowiednie w tym celu jest też poddasze czy strych oraz miejsca ogólnodostępne, czyli klatka schodowa, korytarz, balkon.

 

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: Nasz Racibórz, Radio 90

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE