ENplus® to zarejestrowany znak towarowy. Tylko firmy, które otrzymały odpowiednią licencję, mogą z niego legalnie korzystać. Zdarzają się jednak przypadki oszustw. Jak sprawdzić, czy pellet, który chcemy kupić, jest naprawdę certyfikowany?

Reklama

Certyfikat ENplus® gwarantuje wysoką jakość pelletu drzewnego. To czy dana firma go posiada, ma znaczenie przy negocjacjach handlowych. Coraz częściej licencja jest także wymogiem w rządowych programach wsparcia. Z tego powodu niektóre przedsiębiorstwa decydują się na nielegalne korzystanie z certyfikatu.  Na co więc zwrócić uwagę przy szukaniu sprawdzonego pelletu?

Jak rozpoznać oszustwo?

Warto przyjrzeć się, jak wygląda pieczęć na opakowaniu worka z pelletem. Trzeba skontrolować, czy wszystkie niezbędne elementy są umieszczone na sygnaturze, a jeśli tak, to czy są prawidłowe. Można to sprawdzić na stronie ENplus®, gdzie wymienione są wszystkie firmy, które posiadają licencję i dane przedsiębiorstwa, m.in. numer ID.

Jeżeli podane informacje się zgadzają, to pellet jest certyfikowany. Natomiast jeśli brakuje któregoś elementu albo jakaś adnotacja się nie zgadza, to możemy mieć do czynienia z potencjalnym oszustwem.


Zarejestruj się na 8. Forum Pelletu!


Fałszowanie certyfikatów

W przypadku odkrycia nielegalnego posługiwania się znakiem towarowym dedykowany zespół ENplus® do zwalczania oszustw rozpoczyna specjalną procedurę.

– Jeśli otrzymamy zgłoszenie o podejrzeniu nielegalnego używania znaku towarowego ENplus®, zawsze najpierw kontaktujemy się z oszustami wszelkimi możliwymi drogami. Podejmujemy kilka prób. Nawiązujemy łączność na różne dostępne sposoby – mailowo, telefonicznie, faksem czy tradycyjną pocztą. Dajemy szansę na polubowne rozwiązanie sprawy. I właśnie w ten sposób kończy się ponad 60% takich spraw. Oznacza to, że firma zaprzestaje nadużywania naszego znaku towarowego. Podpisuje też specjalne zobowiązanie, w którym przyznają, że takie naruszenie miało miejsce w przeszłości oraz że nie będzie już tego robić pod groźbą kary finansowej. Oczywiście zastrzegamy sobie prawo do zaangażowania naszej kancelarii prawnej, z którą współpracujemy, czy nawet skierowania sprawy do sądu – tłumaczy Agnieszka Jankowska z Bioenergy Europe.


Czytaj również: Czarna lista producentów pelletu. Fałszerstw jest coraz więcej


Czarna lista

Jeśli firma nie chce współpracować, zostaje zapisana na „czarnej liście”, która dostępna jest na stronie internetowej ENplus®. Dzięki temu osoby zainteresowane mogą sprawdzić, czy przedsiębiorstwo, z którym chcą zacząć współpracować, jest godne zaufania. W tym momencie wpisów jest już ponad 200.

Na stronie internetowej ENplus® dostępny jest specjalny formularz, który może wypełnić każda osoba mająca podejrzenie, że doszło do oszustwa.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

zdjęcie: archiwum Magazynu Biomasa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE