Łączna moc nowych projektów fotowoltaicznych z pozwoleniem budowlanym w Polsce na koniec 1. kwartału 2023 r. wynosiła 6,2 GW. Natomiast moc inwestycji z wydanymi warunkami przyłączenia sięgała 6,7 GW. W najnowszej bazie danych Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) jest 6811 nowych przedsięwzięć.

Scenariusz IEO dotyczący rozwoju rynku fotowoltaiki zakłada, że na koniec 2025 r. Polska będzie dysponowała mocą 26,8 GW z tego źródła. W latach 2023-2025 przybędzie łącznie 14,4 GW, w tym 10,2 GW w małych i dużych farmach fotowoltaicznych.

Reklama

Czytaj również: Złota dekada polskiej fotowoltaiki


Projekty fotowoltaiczne w Polsce

Dane IEO o uzyskanych warunkach przyłączenia do sieci pokazują, że w 2022 r. moc projektów z wydanymi ważnymi warunkami przyłączenia wynosiła 3402 MW. Natomiast w pierwszym kwartale 2023 r. przybyło 974 MW.

źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Tylko w ciągu pierwszego kwartału br. zawartych zostało 552 umów o przyłączenie do sieci o mocy ponad 1 GW. Świadczy to o realnie wysokim stanie zaawansowania projektów. Istotne jest również to że w całym 2022 r., w porównaniu ze stanem na koniec 2021 r., nie spadła moc projektów, które uzyskały pozwolenia budowlane.

źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Czytaj również: Statystyki dla odnawialnych źródeł energii w Polsce po I kwartale 2023 roku


Przybywa projektów wielkoskalowych farm PV

Wraz z rozwojem rynku fotowoltaiki zmienia się również skala prowadzonych projektów. Przybywa inwestycji w wielkoskalowe farmy PV.

Coraz większa liczba odmów wydawania warunków przyłączenia do sieci nie przełożyła się na mniejszą liczbę projektów gotowych do wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Szczegółowe dane i analizy są dostępne w najnowszej bazie danych IEO „Projekty fotowoltaiczne w Polsce, maj 2023”, która zawiera:

  • 6 811 projektów w trakcie realizacji,
  • 3 255 inwestycji z rozpoznanym inwestorem/właścicielem,
  • 3 398 przedsięwzięć z wydanym pozwoleniem budowlanym,
  • zestawienia oraz analizy statystyczne projektów, możliwość tworzenia zestawień i wykresów w różnych zakresach wielkości i obszarach lokalizacji,
  • szacunek kosztów energii LCOE przedsięwzięć z uwagi na ich wielość i lokalizację (nasłonecznie),
  • interaktywną mapę projektów.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE