W 2022 roku Polska ponownie znalazła się na drugim miejscu w Europie pod względem przyrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki. Przekroczono 12,4 GW – wynika z raportu stworzonego przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO).

XI edycja raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, którego premiera odbyła się w maju, stanowi kompletne podsumowanie stanu branży i trendów związanych z energią słoneczną. W porównaniu z rokiem 2021 (7,7 GW) odnotowano rekordowy przyrost ponad 4,7 GW i imponujące tempo wzrostu rynku – 61%. Jednak w ocenie autorów dokumentu rozwój energetyki słonecznej spowalnia przestarzała sieć energetyczna.

Reklama

Rynek fotowoltaiki w Polsce

Udział instalacji PV w wytwarzaniu w Polsce zielonej energii wyraźnie wzrósł. W 2019 roku wynosił 3%, a już w 2022 – ponad 23%.

W 2022 r. moc zainstalowana przekroczyła 12,4 GW. Na koniec 2023 r. wyniesie powyżej 18 GW, a prognoza na 2025 rok przewiduje aż 26,8 GW.

– Z obrotami  rocznymi rzędu 20 mld zł energia słoneczna całkowicie zdominowała rynek. Branża fotowoltaiczna stała się jednym z filarów polskiej gospodarki – powiedział Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.

W rozwoju rynku ma pomóc powołana w 2021 roku platforma Porozumienie o Współpracy na Rzecz Rozwoju Sektora PV.


Czytaj również: Puszcza Białowieska z panelami fotowoltaicznymi? Będzie odwołanie od decyzji


Fotowoltaika filarem polskiej gospodarki

Podczas prezentacji raportu zwrócono uwagę na wyzwania, jakie stoją przed Polską w kontekście transformacji energetycznej.

– Kluczowe znaczenie mają również inwestycje w rozwój i modernizację sieci elektroenergetycznych, co umożliwi odbiór energii generowanej w instalacjach OZE. Chcemy optymalizować wykorzystanie mocy przyłączeniowych, umożliwiając współdzielenie infrastruktury – wyjaśnił Ireneusz Zyska.

W ocenie Grzegorza Wiśniewskiego branża fotowoltaiczna stała się jednym z filarów polskiej gospodarki, ale są obszary, które ją osłabiają.

– Dynamiczny wzrost branży w kolejnych latach ograniczają przestarzałe sieci energetyczne. Wprawdzie w 2022 roku wydano warunki przyłączenia dla 5,3 GW nowych projektów PV, ale sumaryczna moc odmów wydania warunków przyłączenia dla PV wyniosła 30,4 GW – podał prezes IEO.


Czytaj również: Budowa fabryki magazynów energii w Gdańsku zakończona


Niewystarczające plany rozwoju

Według autorów raportu, plany rozwoju sieci do 2028 roku są niewystarczające. Wolne moce przyłączeniowe w tym okresie dla wszystkich OZE wynoszą zaledwie 4,4 GW.

Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród firm z branży PV wynika, że w 2023 r. 60% przedsiębiorstw planuje dalszy rozwój, rozszerzanie działalności (np. o magazyny energii) oraz dalsze zwiększenie zatrudnienia.

70% ankietowanych firm wskazało, że największym ryzykiem dla branży jest brak dostępnych mocy i odmowy wydania przez operatorów systemu energetycznego (OSD) warunków przyłączenia.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: PAP MediaRoom, Instytut Energetyki Odnawialnej

zdjęcie: PAP MediaRoom

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE