W 2022 roku w programie „Czyste Powietrze” najwięcej wniosków złożono na powietrzne pompy ciepła. Duży wpływ na tę decyzję ma możliwość połączenia fotowoltaiki oraz pompy ciepła, co może dać atrakcyjne koszty ogrzewania domu.
Tekst: Tomasz Nowak, Prezes zarządu Biopal sp. z o.o. sp.k.
Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com
Pompy ciepła oferowane są bardzo często bezpośrednio przez firmy sprzedające fotowoltaikę. To jeden z powodów tak dużych wzrostów sprzedaży tych urządzeń w Polsce. Można wręcz mówić o rekordzie, który został zauważony przez uczestników rynku instalacyjnego w Europie. Jednak taki sposób dystrybucji pomp ciepła jest obarczony dużym ryzykiem dla konsumentów. Wynika to z chęci maksymalizowania zysków firm sprzedażowych, bardzo wysokich prowizji przedstawicieli handlowych oraz niewykwalifikowanej kadry doradczej i montażowej.
Pompy ciepła – indywidualny dobór
Pompa ciepła wymaga indywidualnego doboru do każdego obiektu. Chodzi o względnienie jego ocieplenia, technologii budowy oraz rodzaju i stanu technicznego instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku nieumiejętnego doboru oraz montażu, pompa ciepła będzie generowała ogromne koszty. Problem ten w mniejszym stopniu jest zauważalny w budynkach nowych. Szczególnie ubiegających się o dofinansowanie z programu „Moje Ciepło”. Bo sam wymóg EP=55 kWh/m2 uzasadnia wybór pompy ciepła dla racjonalnych kosztów ogrzewania, ale poprawność montażu i dobór materiałów jest wówczas kluczowa.
W przypadku obiektów starszego typu, w dodatku nieocieplonych, sytuacja jest bardzo skomplikowana. Zwłaszcza jeśli źle dobrano pompę ciepła i nie zamontowano jej zgodnie ze sztuką.
Ostatnie dwie zimy pokazały, że takich instalacji w Polsce jest mnóstwo. Fora internetowe pełne są dyskusji o wysokich kosztach ogrzewania pompą ciepła. Zaskoczenie konsumentów jest na tyle wysokie, iż wielu czuje się oszukanych, wręcz „nabitych” w pompę ciepła. Niestety, najczęściej w parze za złym doborem i montażem poszła również zawyżona cena urządzenia, materiałów i usług. Sprytne formy finansowania i pożyczania pieniędzy na wiele lat spowodowały, że dla wielu osób dotychczas nieosiągalna pompa ciepła stała się dostępna. Mamiono konsumentów wizją niskich kosztów ogrzewania i możliwością spłacania kredytu z oszczędności.
Tam, gdzie pompa ciepła występuje z fotowoltaiką rozpacz jest mniejsza. Jednak gdy dom ma słabą izolację, instalację grzejnikową, źle dobraną pompę i niewłaściwy montaż, przez koszty ogrzewania można zbankrutować.
Czytaj również: Kryzys na rynku pelletu może się powtórzyć?
Czy pojawiająca się retoryka o wysokich kosztach ogrzewania pompą ciepła bądź niedogrzanym domu może wpłynąć na sprzedaż tych urządzeń w Polsce? Uważam, że tak. Producenci i importerzy będą bardziej czujni komu sprzedają swoje produkty. Tak aby niekompetencja ich dystrybutorów nie wpływała na postrzeganie marki lub pomp ciepła w ogóle. Zamiast maksymalizować zyski wyłącznie ze sprzedaży, będą w większej mierze skupiać się na szkoleniach instalatorów i sprzedawców oraz budowaniu profesjonalnego serwisu. To wszystko wpłynie na prawidłową obsługę konsumentów.
Czy można spodziewać się spadków sprzedaży? Obserwując aktualne trendy wyszukiwań w popularnych przeglądarkach internetowych, ilość składanych wniosków do programów dofinansujących, informacje od dystrybutorów i sprzedawców – rok 2023 może nie być tak dobry jak dwa poprzednie. Spadek sprzedaży może być spowodowany nasyceniem rynku pośród tych, którzy planowali zmianę źródła ciepła. Zazwyczaj bardziej zamożnych, gotowych kupić z własnych środków pompę ciepła lub posiadających zdolność kredytową.
Teraz czas na klientów, którzy stoją przed koniecznością termomodernizacji lub wymiany źródła ciepła, ale nie mają na to wystarczającej ilości pieniędzy. Bliżej im będzie do wyboru kotła na pellet. Kotła, którego cena wraz z montażem jest o połowę niższa od pompy ciepła z montażem. Korzystając dodatkowo z programu „Czyste Powietrze” muszą mieć dużo mniejsze środki własne niż w przypadku pompy ciepła. Kocioł na pellet można bardzo często podłączyć w miejsce likwidowanego kotła na drewno czy węgiel – do tej samej instalacji i komina.
Pellet – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Koszty modernizacji są nieznaczne. W przypadku pompy ciepła wymiana kotła na pompę ciepła nie wystarczy. Trzeba wymienić instalację w kotłowni, dokupić kosztowne elementy instalacji, a być może nawet wymienić instalację centralnego ogrzewania. To może być barierą dla wielu i wpłynąć na decyzję zakupową. Mimo, że kotłów na pellet w Polsce sprzedawało się w ostatnich dwóch latach bardzo dużo, wynik był znacznie mniejszy niż w przypadku pomp ciepła.
Rok 2023 może przynieść wzrost sprzedaży kotłów na pellet, gdyż cena granulatu spadła po chwilowej turbulencji, koszty ogrzewania są podobne jak przy pompie ciepła, a koszty zakupu i montażu przynajmniej o połowę niższe. Wpływ na sprzedaż kotłów na pellet w bardzo dużej mierze ma jednak cena paliwa.
Od kilku miesięcy sprzedaż kotłów na pellet spadła do rekordowo niskich poziomów – producenci pelletu już dostrzegli, że w przypadku zbyt wysokich cen konsumenci szybko rezygnują z ogrzewania pelletem i szukają alternatywy – w tym ogrzewania pompą ciepła. Jest to przestroga dla wszystkich uczestników rynku aby pamiętali, że koszty ogrzewania są wynikiem ceny pelletu, a to właśnie decyduje jaki system ogrzewania wybiera konsument.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE