Narodowe Centrum Badań i Rozwoju planuje współpracę z Wielką Brytanią na rzecz rozwoju innowacji w sektorze biomasy. Pierwszym krokiem w tym kierunku był zakończony właśnie „PL-UK Biomass Roundtable”- polsko-brytyjski okrągły stół poświęcony w całości tematyce biomasy.
Biomasa przedmiotem debaty
Biomasa coraz częściej postrzegana jest jako nowe paliwo energetyczne. Do tego jest łatwa w pozyskaniu i w pełni naturalna. Dlatego biomasa jest coraz częściej przedmiotem debaty publicznej.
Polska ma jeden z największych w Europie potencjałów do produkcji biogazu i biometanu. Biomasa stanowi również ważną część krajowego miksu energetycznego Wielkiej Brytanii. „PL-UK Biomass Roundtable” zorganizowany przez NCBR dał przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz zaplanowania wielotorowej współpracy na rzecz rozwoju innowacji w tym obszarze.
– Polsko-Brytyjski okrągły stół pod nazwą PL-UK Biomass Roundtable był niejako kontynuacją III Polsko-Brytyjskiego Forum Naukowego, które odbyło się w październiku 2021 r. z udziałem m.in. przedstawicieli NCBR. Już wtedy wybrzmiało, dlaczego temat biomasy jest tak ważny. Teraz kontynuujemy nasze starania o ciekawe projekty w tym obszarze – mówi Cezary Błaszczyk, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR.
Czytaj też: ORLEN i NCBR przeznaczą 35 mln zł produkcję ekologicznej biomasy z roślin
PL-UK Biomass Roundtable
PL-UK Biomass Roundtable umożliwił konstruktywną wymianę poglądów nt. badań i prac rozwojowych prowadzonych w ośrodkach w obu krajach. Prace te dotyczą m.in. gospodarki chemicznej o obiegu zamkniętym, surowców niskoemisyjnych, innowacyjnych technologii wykorzystania ubocznych produktów spalania biomasy w energetyce czy też bioodpadów z produkcji przemysłu spożywczego, które niekoniecznie muszą być przetwarzane w energię.
Zdalna formuła spotkania sprawiła, że uczestnicy wymieniali poglądy i doprecyzowywali swoje wypowiedzi także na czacie podczas rozmów. To właśnie tam wykuwały się już pierwsze, nieformalne możliwości współpracy. Między innymi w dziedzinie rekultywacji silnie zanieczyszczonych terenów, jak również produkcji wodoru z biomasy.
– Liczymy, że szerokie spektrum specjalizacji i wzajemne zainteresowanie działalnością zawodową prelegentów zaowocuje polsko-brytyjskimi projektami badawczo-rozwojowymi, które będą mogły być sfinansowane choćby za pośrednictwem prowadzonego przez NCBR programu INNOGLOBO – dodaje dyrektor Błaszczyk.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: NCBR