Łotwa nabiera rozpędu i już niedługo uruchomi wirtualne gazociągi. Rozwój biometanu w tym państwie to lekcja, z której warto czerpać wzorce.

Reklama

Projekt Conexus Baltic Grid łączy łotewskie gazociągi z Litwą i Estonią. Biometan ma stać się elementem tej układanki. Za projekt odpowiada Conexus, czyli łotewski operator sieci gazowej.


„Biogaz i biometan w Polsce 2024”. Pobierz raport!


Wirtualne gazociągi

Ten projekt wirtualnego zatłaczania biometanu do sieci gazowej jest rozwijany już od 2022 r. Zakłada, że wyprodukowany biometan zostanie przewieziony do punktu zatłaczania za pomocą ciężarówek wyposażonych w wysokociśnieniowe (250-300 barów) zbiorniki biometanu.

– Zgodnie z wymogami Prawa energetycznego, punkt zatłaczania biometanu będzie wyposażony w urządzenia pomiarowe, kontrolę jakości i zdalne sterowania, które należą do operatora systemu przesyłowego i mają na celu zapewnić bezpieczeństwo zatłaczania biometanu do sieci gazowej – powiedział dla Magazynu Biomasa Ance Ansone, kierownik ds. rozwoju projektów międzynarodowych w Conexus.

Jak tłumaczy ekspert, obecnie potencjał produkcji biometanu Łotwy wynosi 120 mln m3 rocznie. Komisja Europejska oszacowała, że kraj może zastąpić 15% swojego zapotrzebowania na gaz ziemny właśnie dzięki biometanowi. W ocenie instytucji kraj ma rozwinięty system przesyłu i dystrybucji gazu w stopniu umożliwiającym skuteczne zagospodarowanie gazu odnawialnego. Kluczowe jest jednak, by takie działanie miało ekonomiczne uzasadnienie, a ono pojawia się jedynie wtedy, gdy bliskość instalacji wytwarzających biometan i punktów zatłaczania jest optymalna. Wirtualne gazociągi są odpowiedzią na tę potrzebę.


Czytaj też: Dlaczego warto badać substraty do produkcji biogazu?


Obecny etap prac

Rozwijamy obecnie wirtualny gazociąg w miejscowości Džūkste pozwoli ocenić opłacalność i zasadność tworzenia kolejnych punktów zatłaczania z wykorzystaniem tej technologii. Rozważane są trzy kolejne lokalizacje.

Pewne etapy bieżącego projektu uległy wydłużeniu, dlatego zakłada się, że pierwsze zatłoczenie biometanu z wykorzystaniem wirtualnej sieci nastąpi w maju 2025 r.

– Chociaż oficjalnie system informatyczny pojawi się dopiero rok później, Conexus będzie pracował nad rozwiązaniem, w ramach którego będzie można wymieniać wymagane dane. Niezbędne operacje będą możliwe już w maju 2025 r., aby producenci mogli swobodnie zatłaczać biometan – poinformował Ance Ansone.

Zaktualizowany harmonogram prac nad Conexus Baltic Grid.
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE