W Łotwie zlokalizowano kilka punktów, w obrębie których odbywać się będzie zatłaczanie biometanu do sieci. To pierwsza tego typu instalacja w rejonie bałtyckim.

Reklama

Zdecentralizowanie źródeł energii nie oznacza ich zupełnego rozszczepienia. Łotysze planują stworzyć system zatłaczania biometanu do sieci, w ramach którego będzie on przewożony ciężarówkami do czterech głównych punktów. Opracowano już strategię i przeanalizowano, jak logistycznie rozplanować sieć na terenie tego niewielkiego państwa.

Czym są wirtualne gazociągi?

Wirtualne gazociągi opierają swoje działanie na wykorzystaniu infrastruktury drogowej. Kursujące ciężarówki wyposażone są w specjalne moduły, a transportowany w nich biometan lub biogaz zostaje poddany zmianie ciśnienia pozwalającej na przewóz. Zarządzanie systemem odbywa się za pomocą komputerowego oprogramowania. Takie rozwiązanie jest stosowane tam, gdzie budowa gazociągu byłaby niemożliwa lub nieopłacalna.

Łotewskie punkty zatłaczania biometanu będą wyposażone w sprzęt, dzięki któremu wprowadzanie gazu do sieci odbędzie się z zapewnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dostarczany biogaz będzie mógł być oczyszczony tylko wstępnie, by jego parametry poprawić już po dotarciu do stacji odbiorczych. Potwierdzenie, że produkt spełnia wszelkie normy będzie uzyskiwane poprzez pomiary i kontrolę jakości.


Czytaj też: Trzeci zakład w Czechach dostarcza już biometan do odbiorców końcowych


Infrastruktura umożliwiająca zatłaczanie biometanu

Pierwszy centralny punkt zatłaczania biometanu do sieci będzie się znajdował w miejscowości Džūkste. W promieniu 50-60 km od tego obszaru funkcjonuje około 20 zakładów produkujących biogaz. To główny aspekt, jaki wzięto pod uwagę podczas doboru lokalizacji.

– Obecnie na Łotwie istnieje tylko kilka zakładów produkujących biometan, które są usytuowane w pobliżu systemu przesyłowego, a jednocześnie ich bezpośrednie przyłączenie do sieci byłoby ekonomicznie uzasadnione. Aby zapewnić maksymalny rozwój potencjału produkcyjnego biogazu na Łotwie, firma Conexus zbuduje specjalnie zaprojektowane punkty zatłaczania biometanu – powiedział Aleksejs Batrakovs, kierownik ds. rozwoju technicznego i inwestycji w dziale rozwoju technicznego firmy Conexus.

Zapewniono także, że zakłady znajdujące się w obszarze dogodnym dla stworzenia bezpośredniego przyłącza, mogą wybrać tę opcję.


6. Kongres Biometanu – zarejestruj się już dziś!


Wykorzystanie biogazowego potencjału

Obecnie na terenie Łotwy znajduje się 48 biogazowni.

– Należy znaleźć sposób, aby pomóc w przystosowaniu istniejących biogazowni do produkcji biometanu tam, gdzie konieczne są dość znaczne dodatkowe inwestycje. Powinny istnieć pewne mechanizmy wsparcia – ulga podatkowa albo dotacje, aby rzeczywiście producenci byli zainteresowani rozwojem produkcji zielonego gazu. W sektorze transportowym są firmy, które rzeczywiście chcą wspierać ten cel. Na Łotwie potencjał biometanu jest nadal dość wysoki, bo mógłby zastąpić aż 20% gazu ziemnego, ale nie ma inicjatyw zmierzających w kierunku większej niezależności energetycznej – powiedziała Kristīne Veģere, była badaczka Politechniki w Rydze i członek zarządu Łotewskiego Stowarzyszenia Biogazu.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: LSM news

Źródło: LSM news, CompressorTECH2

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE