Na początku września weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 9 sierpnia 2024 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu, które określa m.in. dopuszczalne rodzaje zanieczyszczeń w produktach pofermentacyjnych oraz ich wartości. To jeden z najważniejszych dokumentów, którego wytyczne mają znaczenie dla procesu wprowadzania do obrotu produktów nawozowych z biogazowni.

Reklama

Przedstawiciele branży biogazowej, którzy optymalizując pracę instalacji zdecydowali się na produkcję, wykorzystanie i sprzedaż pofermentu wskazywali, że konieczne jest jak najszybsze uregulowanie kwestii dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń.

Uważali, że urzędnicy instytucji, które zajmowały się tymi kwestiami, traktowali je uznaniowo. 5 września weszło w życie rozporządzenie, które rozwiązuje ten problem, bo określa „dopuszczalne rodzaje zanieczyszczeń występujących w nawozach, środkach wspomagających uprawę roślin i produktach pofermentacyjnych otrzymywanych z biogazu rolniczego wytwarzanego z substratów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10b lit. b ustawy, lub wytworzonych z ich mieszanin z substratami, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10b lit. a ustawy, zwanych dalej „produktami pofermentacyjnymi”, oraz ich wartości”.

W szczegółach traktuje o tym § 13.:

  1. Dopuszczalna zawartość zanieczyszczeń w nawozach organicznych i organiczno-mineralnych, organicznych i organiczno-mineralnych środkach wspomagających uprawę roślin oraz w produktach pofermentacyjnych nie przekracza:
    • 100 mg chromu (Cr),
    • 5 mg kadmu (Cd),
    • 60 mg niklu (Ni),
    • 140 mg ołowiu (Pb),
    • 2 mg rtęci (Hg)
      • na kilogram suchej masy odpowiednio tego nawozu, tego środka wspomagającego uprawę roślin lub tego produktu pofermentacyjnego.
  2. W nawozach, środkach wspomagających uprawę roślin oraz produktach pofermentacyjnych, o których mowa w ust. 1, zawartość:
    • żywych jaj pasożytów jelitowych Ascaris sp., Trichuris sp., Toxocara sp.,
    • bakterii z rodzaju Salmonella
      • wynosi 0.

Decydując się na wprowadzenie pofermentu do obrotu warto zapoznać się z całością dokumentu, który wskazuje jednostki organizacyjne upoważnione do przeprowadzania poszczególnych badań.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa:

Tekst: oprac. B. Klimczak

Zdjęcie: Pixabay.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE